Monica Niculescu Irina Begu Simona Halep Tashkent WTA Tenis Trei victorii pentru tenisul romanesc astazi! Niculescu s-a calificat in optimi la Tashkent, Begu este in sferturi la dublu
Data publicarii: Marti 24 Septembrie 2019, 17:25
Data actualizarii: Marti 24 Septembrie 2019, 17:31

Trei victorii din trei posibile pentru tenisul romanesc feminin astazi, 24 septembrie. Simona Halep a inceput cu brio ziua, inca de dimineata de la ora 06:00, invingand-o pe Barbora Strycova, scor 6-3, 6-2.

Monica Niculescu a conturat-o mai apoi cu succes, trecand si ea de primul tur la Tashkent, dupa o victorie cu 6-1, 7-5 in fata Nigina Abduraimova. Traseul de succes a fost desavarsit de Irina Begu, care si-a trecut si ea in cont o victorie in proba de dublu la Tashkent, calificandu-se in sferturile de finala.

Begu si Marozava sunt favorite #2 la castigarea trofeului de la Tashkent si vor juca in faza ultimelor 8 cu Bondarenko/Krunic sau Fichman/Maria.

Niculescu va juca in optimi cu favorita numarul 3, Alison Van Uytvanck. Meciul va avea loc miercuri de la ora 09:30

Scorul duelurilor directe intre Monica Niculescu si Alison Van Uytvanck este egal la unu, dar cele doua jucatoare n-au mai jucat impreuna din 2014.

Primul meci disputat intre Van Uytvanck si Niculescu s-a consumat la Wimbledon, cu o victorie in minimum de seturi pentru belgianca, in vreme ce Monica Niculescu a invins-o intr-o maniera similara pe hard-ul de la Beijing, in toamna aceluiasi an, 2014.

In prezent, Monica Niculescu este numarul 106 WTA, pe cand Van Uytvanck ocupa pozitia 61 in acelasi clasament.

Alison Van Uytvanck a fost in prim-planul stirilor despre tenis in luna iulie a acestui an, cand s-a sarutat cu partenera sa, Greet Minnen, la finalul unei partide oficiale de tenis.