Sorana Cîrstea, în dubii pentru Wimbledon: s-a retras în primul tur la Eastbourne

Sorana Cirstea WTA 500 Eastbourne Sorana Cirstea retragere Sorana Cirstea sezon 2022 Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 21 Iunie 2022, 10:20
Data actualizarii: Marti 21 Iunie 2022, 10:28

Sorana Cîrstea a fost victima sincronizărilor diabollice ale turneelor din circuitul WTA.

Oboseala a ajuns-o din urmă pe Sorana Cîrstea (32 de ani, 32 WTA), care a fost nevoită să se retragă în prima rundă competițională a întrecerii de calibru WTA 500 de la Eastbourne, în meciul cu ucraineanca Anhelina Kalinina (36 WTA).

După un prim set pierdut cu 6-0 și condusă în setul secund cu 2-1, sportiva din România a hotărât să se retragă din partidă, acuzând o stare de rău.

Viața în circuitul WTA: Sorana Cîrstea nu a avut nici măcar o zi de pauză între turneele de la Birmingham și Eastbourne

Semifinalistă la Birmingham, Sorana Cîrstea a fost în situația de a aștepta întreaga zi de sâmbătă, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile din Marea Britanie. Cîrstea a pierdut la limită semifinala cu Shuai Zhang, în tiebreak-ul setului decisiv, și a folosit ziua de luni pentru a se deplasa înspre Eastbourne.

Fără nici măcar o zi de pauză, Sorana Cîrstea a intrat pe teren la Eastbourne, dar n-a rezistat mai mult de 45 de minute, pe fondul unei stări vizibil afectate de oboseala acumulată la Birmingham.

Wimbledon 2022 începe în 27 iunie, iar Sorana Cîrstea rămâne cu aproximativ 5 zile de pauză pentru a se reface, înaintea celui de-al treilea Grand Slam al anului.

Cîrstea a ajuns de 4 ori până în turul al treilea la Wimbledon, în edițiile 2009, 2012, 2017 și 2021. În ediția anterioară, românca a sfârșit eliminată de Emma Răducanu.

Cât s-ar termina un meci Simona Halep - Andrei Pavel, dacă s-ar juca mâine? Răspunsul savuros oferit de „Cneaz” :)