Sorana Cirstea castiga la Tashkent si are un traseu favorabil! Niculescu joaca maine, Irina Begu a fost eliminata

Sorana Cirstea Irina Begu Monica Niculescu Tashkent Tenis Sorana Cirstea castiga la Tashkent si are un traseu favorabil! Niculescu joaca maine. Irina Begu a fost eliminata
Data publicarii: Luni 23 Septembrie 2019, 17:52
Data actualizarii: Luni 23 Septembrie 2019, 18:01

Sorana Cirstea a debutat cu victorie la Tashkent, invingand-o pe Denisa Allertova, scor 6-1, 6-4 in 68 de minute de joc.

Irina Begu nu a avut parte insa de acelasi deznodamant fericit, ea pierzand in trei seturi cu Tereza Martincova, scor 7-6, 4-6, 4-6, dupa 2 ore si 44 de minute de joc.

Monica Niculescu va juca maine de la ora 11:00 cu numarul 552 WTA

Monica Niculescu va intra si ea in concurs maine, cu ocazia unui meci impotriva uzbecei Nigina Abduraimova, jucatoare care a primit wildcard din partea organizatorilor. Abduraimova este numarul 552 WTA, in vreme ce Niculescu se afla pe pozitia 106. Va fi prima intalnire directa intre cele doua.

Sorana Cirstea va juca in optimi la Tashkent cu invingatoarea meciului dintre Akgul Amanmuradova vs. Ysaline Bonaventure.

Traseul Soranei Cirstea la Tashkent

Tragerea la sorti nu a fost nefavorabila pentru Sorana Cirstea (numar 96 WTA), care este favorita 8 la castigarea acestui turneu.

Optimi: Amanmuradova / Bonaventure

Sferturi: Kovinic / Gasparyan (favorita #2 si campioana en-titre)

Semifinale: Tatjana Maria

Finala: Viktoria Kuzmova (favorita #1) / Krystina Pliskova / Timea Babos

Cum se situeaza Sorana Cirstea, Irina Begu si Monica Niculescu in clasamentul WTA

Toate cele 3 romance au coborat in clasamentul WTA. Sorana o pozitie, Monica doua, iar Irina nu mai putin de nouasprezece.

96. Sorana Cirstea

106. Monica Niculescu

117. Irina Begu

Turneul WTA de la Tashkent are loc intre 23-28 septembrie, concomitent cu turneul WTA Premier 5 de la Wuhan. La Tashkent, premiile totale financiare ajung pana la suma de 250.000 de dolari.