Simona Halep, la Miami. Care e starea de sănătate a constănțencei după problemele medicale de la Indian Wells

Simona Halep simona halep miami Tenis
Data publicarii: Duminica 20 Martie 2022, 16:09
Data actualizarii: Duminica 20 Martie 2022, 16:24

Depășită scor 7-6, 6-4 de Iga Swiatek (20 de ani, 4 WTA), sportiva din România își continuă de săptămâna viitoare evoluțiile în Statele Unite, puternicul turneu de la Miami, iar în runda inaugurală va avea tur liber.

Turneul WTA 1000 de la Miami (23 martie - 3 aprilie) este următoarea competiție la care Simona Halep va participa, urmată de o prezență în premieră la WTA 500 Charleston (4-10 aprilie), care va fi primul turneu pe zgură jucat de româncă în actuala stagiune.

Fost lider mondial, constănțeanca a simțit dureri la coapsa piciorului stâng la finele primului game din setul secund la partidei cu Iga Swiatek. A continuat meciul, dar a părut că din punct de vedere fizic nu mai joacă la potențial maxim.

Simona Halep, la Miami. Ce spune Cosmin Hodor

Cosmin Hodor, apropiat al Simonei Halep și fost PR al celei mai bune jucătoare de tenis din România, a oferit ultimele informații despre starea fizică a constănțencei.

”Știu că e bine (n.r. - Simona Halep), se recuperează, va juca la Miami și în celelalte turnee. La Indian Wells mi s-a părut că a atins o formă destul de bună, joc solid, începând cu primul tur. Nivelul ei de joc, încet-încet, ajunge la nivelul unde ar trebui să fie”, a declarat Cosmin Hodor, potritvit digisport.ro.

Jucătoarea din România a ratat prezența în finala de la Indian Wells, după un parcurs bun. Halep nu a reușit să se impună în meciul cu Swiatek, deși a avut două mingi de set, pe care nu a reușit să le fructifice, cedând în tie-break primul set al meciului.

Setul doi a fost un rollercoaster al break-urilor, Iga Swiatek reușind 3, cu unul mai mult decât ale Simonei Halep. Jucătoarea din Constanța a condus cu 4-2 în setul secund, dar, când partida părea că se îndreaptă spre set decisiv, Iga Swiatek a legat două break-uri consecutive și a mai pierdut doar un punct pe propria servă, încheind partida cu 7-6, 6-4.

Simona Halep, la Miami. "Și-a îmbunătățit ritmul de joc"

”Swiatek a fost o adversară puternică, dar care a fost foarte reținută și înainte de meci. Nu cred că a avut momente prea ușoare înainte. Simona și-a îmbunătățit rimul de joc foarte mult și are șanse să-și ia revanșa la tunreele viitoare.

În plus, să ne uitam și la celelate sportive de aceeași vârstă cu Simona. Hai sa vedem ce fac Svitolina, Azarenka, Kvitova, Pliskova. Simona este în creștere, are un nivel constant turneu de turneu”, a mai spus Hodor, conform sursei mai sus menționate.