SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA // Prima reactie a Simonei dupa aflarea adversarei: "E periculoasa!"

Simona Halep Australian Open Karolina Pliskova Sferturi de finala Australian Open Simona Halep - Karolina Pliskova Tenis
Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2018, 16:54
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2018, 16:54

Simona Halep o va intalni pe Karolina Pliskova in sferturile de finale ale Australian Open.

Halep a trecut fara emotii de japoneza Naomi Osaka si si-a egalat cea mai buna performanta de la Australian Open, calificarea in sferturile de finala. Dar obiectivul Simonei este castigarea turneului acum, astfel ca partida devine extrem de importanta.

Simona nu asteapta un meci usor, dar se bucura de perioada de pauza pana la partida.

"Sigur ca nu va fi usor. Este un sfert de finala de Grand Slam. Devine tot mai greu. Am mai jucat cu ea si stiu ce va fi. Oricum va fi diferit.

Pliskova, chiar daca joaca impotriva unor jucatoare care lovesc puternic, este mereu periculoasa. Joace excelent in aceste zile. Sunt obisnuita cu ea. Am jucat in Thailanda, dar acum va fi un meci diferit. Nu stii ce se va intampla.

Inca nu vreau sa ma gandesc la acest meci. Am o zi de pauza si vreau sa ma bucur de ea. O sa am timp sa ma gandesc la meci. Abia astept sa joc in sferturi. Poate ca a treia oara va fi cu noroc si voi castiga", a declarat Simona Halep la conferinta de presa.

Jucatoarea ceha Karolina Pliskova va fi adversara romancei Simona Halep, liderul mondial, in sferturile de finala ale turneului de Mare Slem de la Australian Open, dupa ce a invins-o luni in optimi de finala pe compatrioata sa Barbora Strycova, in trei seturi, 6-7 (5), 6-3, 6-2.

Meciul, foarte disputat, a durat doua ore si 42 de minute. Karolina Pliskova este a sasea favorita a competitiei de la Melbourne, iar Barbora Strycova este cap de serie numarul 20.

Karolina Pliskova, fost lider mondial, si-a egalat cea mai buna performanta la Australian Open, ea atingand sferturile de finala si in 2017.

Tot luni, Simona Halep a trecut fără emoţii de japoneza Naomi Osaka, in doua seturi, cu 6-3, 6-2. Romanca a reusit sa isi egaleze cea mai buna performanta a sa la Melbourne, sferturile de finala, dupa editiile din 2014 si 2015.

Halep si Karolina Pliskova s-au intalnit de sapte ori pana acum, bilantul fiind favorabil romancei, care s-a impus de cinci ori.

Anul trecut, Halep a invins-o pe Pliskova in semifinalele turneului de la Roland Garros, cu 6-4, 3-6, 6-3.