ROLAND GARROS 2019 | Wawrinka si Tsitsipas au intrat direct in istorie la Paris! Nici Simona Halep nu s-a putut abtine la final: "Nu mai conteaza rezultatul!"

Stanislas Wawrinka Roland Garros Roland Garros 2019 Simona Halep Stefanos Tsitsipas Tenis ROLAND GARROS 2019 | Wawrinka si Tsitsipas au intrat direct in istorie la Paris! Nici Simona Halep nu s-a putut abtine la final: "Nu mai conteaza rezultatul!"
Data publicarii: Luni 03 Iunie 2019, 08:17
Data actualizarii: Luni 03 Iunie 2019, 08:28

Stanislas Wawrinka si Stefanos Tsitsipas au fost protagonistii unuia dintre cele mai spectaculoase meciuri de la Roland Garros

Simona Halep a reactionat dupa unul dintre cele mai spectaculoase meciuri de tenis din istoria Roland Garros.

Stanislas Wawrinka si Stefanos Tsitsipas au fost protagonistii unui meci cu adevarat spectaculos la Roland Garros 2019. Elvetianul s-a impus intr-un meci maraton care a durat peste 5 ore, in fata grecului Stefanos Tsisipas, scor 7-6, 5-7, 6-4, 3-6, 8-6, dupa 5 ore si 11 minute de joc.

• ROLAND GARROS 2019 | Wawrinka si Tsitsipas au intrat direct in istorie la Paris! Nici Simona Halep nu s-a putut abtine la final: Nu mai conteaza rezultatul!

Jucatorul de tenis din Elvetia si tanarul grec, o mare speranta a tenisului masculin mondial, au intrat in istoria turneului major de la Paris, cu una dintre cele mai lungi partide de tenis disputate la Openul francez. Meciul lor este pe locul 4 in acest top, dupa Fabrice Santoro - Arnaud Clément (2004) 6–4, 6–3, 6–7(5), 3–6, 16–14 (6 ore si 33 de minute), Paul Henri Mathieu - John Isner (2012) 6-7(2), 6-4, 6-4, 3-6, 18-16 (5 ore si 41 de minute) si Alex Corretja - Hernan Gumy (1998) 6–1, 5–7, 6–7(4), 7–5, 9–7 (5 ore si 31 de minute).

Simona Halep, impresionata de spectacolul oferit de Wawrinka si Tsitsipas

Simona Halep nu putea rata un astfel de meci, si cum ieri a fost ziua ei libera, a urmarit si putin tenis la televizor. Ea a reactionat pe contul personal de Instagram dupa meciul celor doi: "Astazi avem doi invingatori. Nu mai conteaza rezultatul!", a fost mesajul Simonei Halep pe Instagram. Ea va evolua azi pentru un loc in sferturile de finala cu poloneza Iga Swiatek, dupa ora 18:30, ora Romaniei.