Roland Garros 2018 | Simona Halep, deranjata ca a trebuit sa joace pe "18": "Am simtit ca toata lumea e acolo pe teren, cu mine!"
![Roland Garros 2018 | Simona Halep, deranjata ca a trebuit sa joace pe 18 : Am simtit ca toata lumea e acolo pe teren, cu mine! Simona Halep rezultat simona halep andrea petkovic rezultate simona halep roland garros Roland Garros 2018 Simona Halep Roland Garros 2018](https://res.sport.ro/assets/sport/2018/06/03/image_galleries/659227/roland-garros-2018-simona-halep-deranjata-ca-a-trebuit-sa-joace-pe-18-am-simtit-ca-toata-lumea-e-acolo_size6.jpg)
Simona Halep - Andrea Petkovic, scor 7-5, 6-0, in turul trei de la Roland Garros. Mihaela Buzarnescu - Madison Keys, LIVE Roland Garros 2018, dupa ora 12:00!
Simona Halep a fost trimisa de organizatori sa joace pe terenul 18, un teren nou, dar care parea inadecvat pentru un lider mondial. Chiar daca rezultat final nu a aratat-o, Simona Halep s-a declarat putin deranjata de faptul ca a fost nevoita sa joace pe un teren secundar.
"Terenul era micut si am simtit ca toata lumea e acolo, pe teren, cu mine. Este diferit sa joci pe un astfel de teren. Simti ca spectatorii sunt cu tine pe teren, dar pentru ambele jucatoare e la fel si nu am sa gasesc scuze. A fost destul de greu, dar si placut. A fost greu sa ma adaptez, gandindu-ma ca vin de pe Chatrier (n.red. cel mai mare teren de tenis de la Roland Garros). Dar, cred ca am jucat ok. A fost la nivel foarte inalt. La finalul primului set, am simtit increderea si ca pot sa domin meciul", a declarat Simona Halep la conferinta de presa.
In urmatoarea faza a competitiei, in optimi, Simona Halep o va intalni pe Elise Mertens. Meciul este programat sa se dispute luni, la o ora ce urmeaza a fi anuntata de organizatori.
Mihaela Buzarnescu - Madison Keys, LIVE Roland Garros 2018, dupa ora 12:00!
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News