Mesajul lui Rafael Nadal după victoria lui Carlos Alcaraz de la Barcelona

rafael nadal Carlos Alcaraz Tenis
Data publicarii: Luni 25 Aprilie 2022, 16:51
Data actualizarii: Luni 25 Aprilie 2022, 17:05

Câștigător de 12 ori al turneului de la Barcelona, Rafael Nadal l-a felicitat pe compatriotul său pentru victorie.

Carlos Alcaraz este noul campion de la Barcelona Open, după ce a câștigat finala 100% iberică, în fața lui Pablo Carreno, scor 6-3, 6-2, după doar 65 de minute de joc.

În aceeași zi, jucătorul de 18 ani trecuse în semifinale de Alex de Minaur, scor 6-7 (4), 7-6 (4), 6-4, după o revenire spectaculoasă.

Aflat într-o pauză din cauza unei accidentări, Rafael Nadal nu a omis să-l felicite pe Alcaraz pentru succesul de la Barcelona, prin intermediul unui mesaj pe contul de Twitter.

"Felicitări lui Carlos pentru titlul de la Barcelona! Și lui Pablo pentru finală, de asemenea. O săptămână spectaculoasă pentru amândoi și pentru tenisul spanilor", a scris Nadal.

Carlos Alcaraz, pe urmele pașilor lui Rafael Nadal din 2005

După victoria din sferturile de finală de la Barcelona, Carlos Alcaraz l-a întrecut pe britanicul Cameron Norrie în ierarhia ATP și a intrat în top 10 ATP la vârsta de 18 ani, identic cu situația lui Rafael Nadal, care, în 2005, la aceeași vârstă, pătrundea pentru prima dată între primii zece jucători ai lumii.