VIDEO Meci feminin de 4 ore, câștigat de o braziliancă, la Roland Garros: „Meciurile mele sunt maratoane!”

Roland Garros 2023 Beatriz Haddad Maia cel mai lung meci Sara Sorribes Tormo Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 07 Iunie 2023, 07:20
Data actualizarii: Miercuri 07 Iunie 2023, 07:28

Beatriz Haddad Maia a câștigat o luptă de 3 ore și 51 de minute, pentru a pătrunde în faza sferturilor de finală ale turneului de la Roland Garros, ediția 2023.

Cea mai bună jucătoare braziliană de tenis din circuitul WTA, Beatriz Haddad Maia (14 WTA) a câștigat cel mai lung meci feminin jucat în ediția 2023 a competiției de la Roland Garros.

Sportiva învinsă de Simona Halep, în finala turneului WTA 1000 de la Toronto, ținut în luna august a anului precedent, a depășit-o pe spanioloaica Sara Sorribes Tormo (132 WTA), scor 6-7 (3), 6-3, 7-5, după o partidă care a durat patru ore fără nouă minute.

„Campioana maratoanelor,” Haddad Maia, meci de 3 ore și 41 de minute la Roma, urmat de un altul de 3 ore și 51 de minute, la Paris

A 14-a favorită la câștigarea trofeului, la Paris, a lovit direct câștigător de 65 de ori, dar a comis tot 65 de erori neforțate, pe durata celor 231 de minute de joc.

Sorribes Tormo a salvat trei mingi de meci, înainte de a capitula în favoarea sudamericancei.

Brazilianca a avut nevoie de patru mingi de meci pentru a se califica în sfertul cu Ons Jabeur

„Muncesc de când sunt mică pentru momente precum acesta, prin care să ajung în sferturile de finală ale unui Grand Slam.

Componenta fizică a jocului meu este una dintre marile mele puteri. Tenisul nu e o cursă de 100 de metri, ci un maraton, cel puțin meciurile mele așa sunt!”, a declarat Beatriz Haddad Maia, la conferința de presă organizată după meci.