Cel mai lung meci al anului, în WTA, s-a jucat la Roma: inclusiv Djokovic și Nadal ar fi surprinși de durata partidei

cel mai lung meci Anhelina Kalinina Beatriz Haddad Maia Tenis WTA WTA 1000 Roma Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 17 Mai 2023, 11:45
Data actualizarii: Miercuri 17 Mai 2023, 12:04

Partidă uluitoare jucată în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Roma, între Anhelina Kalinina și Beatriz Haddad Maia.

Anhelina Kalinina (47 WTA) a învins numărul 15 mondial, Beatriz Haddad Maia, în trei seturi, scor 6-7 (2), 7-6 (8), 6-3, la capătul celui mai lung meci al anului, jucat până acum în circuitul WTA.

Sportiva ucraineană a rezistat nu mai puțin de trei ore și patruzeci și unu de minute în lupta aprigă cu adversara mai bine clasată, reușind inclusiv să recupereze deficitul unui set și al unui dezavantaj de 5-4, în tiebreak-ul setului secund.

Kalinina, câștigătoarea celui mai lung meci al anului, în WTA: 3 ore și 41 de minute, durata partidei

Veronika Kudermetova, din Federația Rusă va fi adversara Anhelinei Kalinina, în semifinalele turneului de la Roma.

Pe partea superioară a tabloului, Swiatek ori Rybakina o va întâlni pe Ostapenko sau Badosa, pentru un loc în finală.