Irina Bara Australian Open Roland Garros WTA Tenis

Lucky loser! Jucătoarea româncă de tenis care nu este în Top 100 dar a câștigat deja 1 milion de dolari

A debutat în acest an pe tabloul de simplu de la Australian Open și în prezent se află pe poziția 123 WTA.

Data publicarii: Joi 03 Februarie 2022, 11:40
Data actualizarii: Joi 03 Februarie 2022, 12:07

Tenismena Irina Bara (26 de ani și numărul 123 WTA) a depășit suma de 1 milion de dolari câștigați în întreaga carieră. Câștigurile totale ale Irinei se ridică la 1.008.510 dolari, conform wtatennis.com.

Luna trecută, sportiva din România a luptat în calificările Openului Australian, dar a pierdut în finala acestei faze.

Cel mai bun rezultat al Irinei Bara la single: turul al treilea la Roland Garros

Întâmplarea a făcut ca Ons Jabeur, cap de serie numărul 9, să se retragă din turneu cu mai puțin de 24 de ore înaintea startului competiției, astfel că Irina Bara a primit statutul de ”lucky loser”, ajungând să debuteze pe tabloul de simplu al Openului Australian.

Bara a cedat în fața Nuriei Parrizas-Diaz (Spania, 63 WTA), scor 6-3, 6-1, dar s-a ales cu 75.000 de dolari, cecul acordat jucătoarelor eliminate în turul întâi al Grand Slam-ului de la Melbourne.

Cel mai bun rezultat al Irinei la single, unde nu a ajuns niciodată în Top 100, a fost prezența în turul al treilea la Roland Garros, în 2020.