Lucky loser! Jucătoarea româncă de tenis care nu este în Top 100 dar a câștigat deja 1 milion de dolari

Irina Bara Australian Open Roland Garros WTA Tenis
Data publicarii: Joi 03 Februarie 2022, 11:40
Data actualizarii: Joi 03 Februarie 2022, 12:07

A debutat în acest an pe tabloul de simplu de la Australian Open și în prezent se află pe poziția 123 WTA.

Tenismena Irina Bara (26 de ani și numărul 123 WTA) a depășit suma de 1 milion de dolari câștigați în întreaga carieră. Câștigurile totale ale Irinei se ridică la 1.008.510 dolari, conform wtatennis.com.

Luna trecută, sportiva din România a luptat în calificările Openului Australian, dar a pierdut în finala acestei faze.

Cel mai bun rezultat al Irinei Bara la single: turul al treilea la Roland Garros

Întâmplarea a făcut ca Ons Jabeur, cap de serie numărul 9, să se retragă din turneu cu mai puțin de 24 de ore înaintea startului competiției, astfel că Irina Bara a primit statutul de ”lucky loser”, ajungând să debuteze pe tabloul de simplu al Openului Australian.

Bara a cedat în fața Nuriei Parrizas-Diaz (Spania, 63 WTA), scor 6-3, 6-1, dar s-a ales cu 75.000 de dolari, cecul acordat jucătoarelor eliminate în turul întâi al Grand Slam-ului de la Melbourne.

Cel mai bun rezultat al Irinei la single, unde nu a ajuns niciodată în Top 100, a fost prezența în turul al treilea la Roland Garros, în 2020.