Irina Begu, oprita de Naomi Osaka in sferturile Gippsland Trophy, scor 7-5, 6-1: cu cine va juca Begu in primul tur la Australian Open

Irina Begu Naomi Osaka WTA Gippsland Trophy Tenis BREAKING NEWS | Irina Begu a anuntat ca nu joaca la FED Cup cu Rusia! Situatie dramatica pentru echipa Romaniei: trei dintre cele mai importante jucatoare vor lipsi
Data publicarii: Vineri 05 Februarie 2021, 09:42
Data actualizarii: Vineri 05 Februarie 2021, 11:10

Irina Begu a fost invinsa de Naomi Osaka (3 WTA) in sferturile Gippsland Trophy, scor 7-5, 6-1.

Naomi Osaka - Irina Begu 7-5, 6-1

Irina Begu se va duela cu Nina Stojanovic (100 WTA) in turul inaugural al Openului Australian, editia 2021. Daca se va califica, Begu va juca in turul doi cu invingatoarea meciului Serena Williams vs. Laura Siegemund.

Setul 2:

6-1: Game alb care asigura calificarea numarului 3 WTA in semifinalele WTA Gippsland Trophy. Adversara japonezei va fi Elise Mertens ori Elina Svitolina.

5-1: Irina rateaza oportunitatile de a-si tine serviciul, permitandu-i lui Naomi Osaka sa faca al doilea break, la a doua minge avuta. Japoneza va servi pentru meci.

4-1: Japoneza incheie cu as un hold la 15 care o duce la 2 game-uri distanta de calificare.

3-1: Naomi Osaka face break la 30.

2-1: Begu pune presiune pe serva japonezei, dar Osaka reuseste sa faca hold-ul la 30.

1-1: Begu egaleaza, dupa un alt hold la 30.

1-0: Osaka face game la 30.

Naomi Osaka incepe la serviciu.

Setul 1:

7-5: Begu comite doua duble greseli in momente critice, la scorul de 0-30 si 15-40. Osaka face break-ul si are 1-0 la seturi dupa 44 de minute de joc.

6-5: Game la 15 castigat de japoneza. Dupa pauza, Irina Begu va servi pentru a ramane in set.

5-5: Ar fi fost al treilea hold alb consecutiv pentru Irina Begu, daca nu ar fi venit acea dubla greseala la 40-0. Setul intra in prelungiri, dupa primul as servit de Irina in meci.

5-4: Doua mingi de break salvate de Naomi Osaka, la scorul de 15-40. Japoneza isi tine serviciul intr-un game extrem de dificil, pe care Begu l-a inceput excelent.

4-4: Irina Begu bifeaza al doilea hold la zero, conturand o serie de patru game-uri in care niciuna dintre cele doua nu a reusit sa castige un punct la retur.

4-3: Curs curios al jocului: este al treilea game castigat fara punct pierdut.

3-3: Replica foarte buna din partea Irinei Begu, care raspunde la randul ei cu un game alb.

3-2: Game alb facut de asiatica; Osaka trece in avantaj pentru a doua oara in meci.

2-2: Begu rezista bine in puncte, dar rateaza doua mingi de a se desprinde la 3-1.

1-2: Tenis incurajator aratat de Begu, care nu greseste nefortat si face primul break al partidei, la 15.

1-1: Begu face un prim game solid pe propria serva, cedand un singur punct.

1-0: Japoneza face hold la zero in debutul meciului.

Irina Begu incepe partida la retur.

Irina Begu a facut meciul inceputului de sezon in optimile Gippsland Trophy, invingand-o pe Johanna Konta (14 WTA) cu revenire de scor, 4-6, 7-6(12), 7-6(4) dupa trei ore si 23 de minute de joc.

Begu a salvat doua mingi de meci in setul doi si a reusit sa isi asigure calificarea dupa opt mingi de meci ratate in setul decisiv. Ca rasplata pentru performanta incredibila, Begu va avea parte de o oponenta de top in sferturile de finala, anume Naomi Osaka, tripla campioana de Grand Slam si numar 3 WTA.

Begu si Osaka se vor duela in penultimul meci al sesiunii de seara programate pe Arena Margaret Court, dar nu mai devreme de ora 09:45, ora Romaniei.

Invingatoarea o va infrunta in penultimul act pe castigatoarea partidei dintre Elina Svitolina si Elise Mertens.