Jaqueline Cristian, victorie de moral la turneul ITF Le Neubourg. Pe ce loc va urca românca după succesul din Franța

Jaqueline Cristian Tenis
Data publicarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 21:02
Data actualizarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 21:11

Jaqueline Cristian a câştigat turneul ITF de la Le Neubourg (Franţa)

Românca a învins-o în finală pe belgianca Magali Kempen, cu 6-4, 6-4, în cadrul turneului dotat cu premii totale de 80.000 de dolari.

Jaqueline Cristian (24 ani, 87 WTA), principala favorită a turneului, s-a impus după o oră şi 32 de minute.

Magali Kempen (24 ani, 327 WTA) a început mai bine şi a condus cu 2-0, dar românca a egalat (2-2). Belgianca a făcut un nou break, Jaqueline Cristian a egalat din nou, 3-3, încheind setul cu un break (6-4).

Deşi Kempen a reuşit primul break din repriza secundă (1-2), românca s-a desprins la 5-2, însă nu a reuşit să încheie conturile decât la a cincea sa minge de meci (6-4).

Jaqueline Cristian a fost superioară la mingile de break câştigate (6/8 faţă de 4/13), Kempen încheind şi cu șapte duble greşeli.

După acest succes, Jaqueline Cristian va urca 19 poziții în clasamentul WTA, până pe locul 68.