Irina Begu Linda Fruhvirtova Madrid Tenis Tenis
Data publicarii: Marti 23 Aprilie 2024, 20:13
Data actualizarii: Marti 23 Aprilie 2024, 20:24

Românca a fost condusă în primul set cu 3-1 la turneul din Madrid.

Irina Begu a debutat cu o victorie la turneul WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, în timp ce Jaqueline Cristian a reuşit să acceadă pe tabloul principal.

Irina Begu - Linda Fruhvirtova 6-4, 7-6 (7/0), la Madrid

Begu (33 ani, 128 WTA) a învins-o în primul tur pe cehoaica Linda Fruhvirtova (18 ani, 146 WTA) cu 6-4, 7-6 (7/0), după două ore şi 2 minute de joc, profitând şi de cele 6 duble greşeli ale adversarei.

Românca a fost condusă în primul set cu 3-1, dar a revenit, a egalat (3-3) şi a reuşit să se impună cu 6-4. În actul secund, Begu a condus cu 4-0, a fost egalată (4-4), a făcut un nou break şi a servit pentru meci la 5-4, Fruhvirtova a câştigat două ghemuri, însă Irina a trimis jocul în tiebreak, unde s-a impus la zero (7-0).

Begu, care o mai învinsese pe Linda Fruhvirtova, în 2020, la Cairo, cu 7-5, 6-0, în optimi la Cairo, şi-a asigurat un cec de 30.255 de euro şi 35 de puncte WTA.

În turul al doilea, Irina Begu o va înfrunta pe americanca Madison Keys (29 ani, 20 WTA), victorioasă în singura lor confruntare, cu 6-3, 6-1, în 2016, în optimi la Miami.

Jaqueline Cristian (25 ani, 73 WTA) a dispus în ultimul tur al calificărilor de australianca Daria Saville (30 ani, 96 WTA), cu 6-4, 2-6, 6-2, după două ore şi 31 de minute.

Jaqueline şi-a asigurat un cec de 20.360 de euro şi 40 de puncte WTA.

România are acum patru jucătoare pe tabloul principal, celelalte fiind Sorana Cîrstea, care va juca direct în turul secund cu filipineza Alexandra Eala, şi Ana Bogdan, care joacă marţi contra chinezoaicei Xiyu Wang. Agerpres