VIDEO Au revoir! Iga Swiatek nu mai sperie! Liderul WTA a pierdut în sferturi la Varșovia, acolo unde Ana Bogdan a ajuns în semifinale

Iga Swiatek Caroline Garcia WTA 250 Varsovia Tenis
Data publicarii: Vineri 29 Iulie 2022, 23:34
Data actualizarii: Vineri 29 Iulie 2022, 23:36

Iga Swiatek (21 ani, 1 WTA) a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Varșovia! Caroline Garcia (28 ani, 45 WTA) s-a impus în trei seturi și și-a asigurat prezența în semifinale.

Dată favorită la turneul ce s-a desfășurat în țara natală, prima jucătoare a lumii a pierdut în sferturile de finală de la Varșovia, 1-6, 6-1, 4-6. Swiatek a cedat primul set fără drept de apel, însă a revenit în forță în al doilea, reușind să reechilibreze balanța. Cu toate astea, franțuzoaica a fost mai puternică în decisiv, iar într-o oră și un minut a reușit să își asigure prezența în semifinale.

Astfel, Caroline Garcia a reușit să „spulbere mitul invincibilității” Igăi Swiatek, care a dezamăgit și la Wimbledon, fiind eliminată de Alize Cornet în al treilea tur, 4-6, 2-6. Poloneza avea 37 de victorii consecutive până la înfrângerea de la Grand Slam-ul englezesc, iar în acest an a pierdut doar două meciuri, ambele în fața unor jucătoare din Franța.

În optimi, Iga Swiatek o eliminase pe Gabriela Talabă-Lee în două seturi, 6-3, 6-2.

Ana Bogdan, calificată în semifinale la Varșovia

Ana Bogdan a reușit cea mai convingătoare victorie în turneul de la Varșovia tocmai în faza sferturilor de finală. Sportiva din România în vârstă de 29 de ani a trecut de Laura Pigossi (27 de ani, 113 WTA), scor 6-1, 6-1, într-o oră și opt minute de joc.

Este prima semifinală de turneu WTA pe care sportiva din România (număr 108 mondial) o va juca în sezonul 2022. În penultimul act, jucătoarea din Sinaia se va duela cu Kateryna Baindl (190 WTA). Dacă va ajunge în finală, românca se va duela cu câștigătoarea duelului Caroline Garcia vs Jasmine Paolini (58 WTA).