FOTO US Open 2022 | Aryna Sabalenka, extravagantă la conferința de presă, după înfrângerea dureroasă din semifinale

Aryna Sabalenka US Open 2022 Iga Swiatek US Open 2022 Swiatek Jabeur finala US Open 2022 Tenis WTA Turneul de la US Open Tenis
Data publicarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 09:25
Data actualizarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 10:10

Aryna Sabalenka a avut o apariție neobișnuită la conferința de presă susținută după înfrângerea suferită în semifinala US Open 2022 jucată în compania Igăi Swiatek.

Aryna Sabalenka (24 de ani, 6 WTA) a ratat, pentru al doilea an la rând, calificarea în finala Openului American. Sportiva din Belarus s-a înclinat în fața polonezei Iga Swiatek, în penultimul act, scor 3-6, 6-1, 6-4, Sabalenka nereușind să evite efectul celor 44 de erori neforțate comise în cele 131 de minute ale partidei.

La conferința de presă organizată după meci, Aryna Sabalenka s-a prezentat într-o manieră curioasă, purtând o pereche de ochelari de soare prin care s-a suspectat că a vrut să își ascundă lacrimile curse după încheierea meciului.

Aryna Sabalenka a fost la un singur set distanță de prima finală de Grand Slam a carierei

„În ultimele trei meciuri pe care le-am pierdut în fața Igăi Swiatek nu am fost eu. A fost doar o jucătoare care încerca să supraviețuiască fără serviciu, fără joc.

Astăzi s-a văzut adevăratul joc al meu. În acele meciuri m-am zbătut foarte mult, în timp ce azi am avut multe șanse pe care nu le-am fructificat.

Echipa mea mi-a spus să fiu mândră de performanța mea, dar nu mă simt astfel în momentele de față. Voi fi mult mai pregătită la următoarea semifinală de Grand Slam pe care o voi juca,” a declarat sportiva din Belarus, care a ajuns la a treia semifinală de turneu de mare șlem pierdută, din tot atâtea încercări.

„Ar fi trebuit să-mi asum riscurile,” a spus Aryna Sabalenka, în final, după setul decisiv pierdut de la 2-0 avantaj.