FOTO Arena Philippe-Chatrier, aproape goală, în faza sferturilor la Roland Garros: „A fost groaznic!”

Arena Philippe-Chatrier Ons Jabeur Roland Garros 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 09 Iunie 2023, 15:47
Data actualizarii: Vineri 09 Iunie 2023, 15:45

Ons Jabeur, descumpănită când a văzut asistența din tribunele Arenei Philippe-Chatrier, la sfertul de finală cu Beatriz Haddad Maia.

Tunisianca Ons Jabeur (28 de ani, 7 WTA) a fost învinsă de brazilianca Beatriz Haddad Maia (27 de ani, 14 WTA), scor 3-6, 7-6 (5), 6-1, în faza sferturilor de finală ale competiției de la Roland Garros. Sportiva sudamericană s-a calificat după 2 ore și 29 de minute de joc.

„M-am simțit mândră să îi văd pe tunisieni în mulțime, aclamându-mă, dar nu înțeleg un lucru: știu că nu erau bilete disponibile pentru meci și a fost groaznic să văd stadionul gol. Erau mulți alți tunisieni care voiau să vină să mă vadă jucând,” a spus Ons Jabeur în conferința de presă, conform Eurosport

Ons Jabeur: „Cred că e foarte rău că oamenii nu se uită la multe meciuri feminine.”

Cu doar câteva zile înainte de momentul în care Arena Philippe-Chatrier a fost mai degrabă goală decât plină, în timpul sfertului de finală al turneului feminin, Jabeur se plângea, în fața fanilor tenisului, de audiența scăzută a partidelor de tenis feminin, cerându-le acestora să le ofere o șansă jucătoarelor din WTA.

„Este timpul să schimbăm această viziune, sincer. Înțeleg că oamenii nu se uită la multe meciuri ale femeilor, dar cred că acest lucru este foarte rău.

Multe meciuri sunt extraordinare. Fetele se luptă, se antrenează și dau totul pe teren. Am întâlnit o mulțime de oameni care îmi spun: 'meciuri de femei..' 'Ai văzut vreun meci de fete?' Îmi răspund că nu. Deci, cum poți să judeci, atunci?

Sper că mentalitățile se vor schimba și că ni se vor da mai multe șanse, pentru că luptăm în fiecare zi. Sincer, depunem mult efort și facem sacrificii pe care mulți bărbați nu le fac în circuit. Trebuie să planificăm totul în viața noastră profesională. Este timpul să schimbăm asta, să schimbăm acea viziune,” a declarat Jabeur.