Ana Bogdan roma open WTA Tenis Ana Bogdan
Ionuț Stoica
Data publicarii: Vineri 10 Mai 2024, 00:12
Data actualizarii: Vineri 10 Mai 2024, 00:12

Ana Bogdan a fost nevoită să părăsească turneul "WTA 1000" de la Roma după un meci tensionat în turul al doilea împotriva jucătoarei de origine cehă, Marketa Vondrousova, clasată pe locul 6 în lume.

Chiar dacă românca a oferit o prestație solidă, scorul final s-a încheiat în favoarea adversarei sale, 2-6, 6-3, 4-6.

După o victorie bine meritată în fața canadiencei Leylah Fernandez, scor 6-4, 6-1, Ana Bogdan a început meciul cu Vondrousova ezitant și a cedat primul set în mod categoric. Cu toate acestea, în setul al doilea, determinarea a fost evidentă și a revenit de la 2-0 în defavoarea sa. A urmat să câștige cinci gameuri consecutive pentru a trimite meciul în setul decisiv.

• Ana Bogdan

Setul al treilea a fost la fel de intens, iar Ana Bogdan a început curajos. Românca a condus cu 2-0 și 3-1, cu toate acestea, inițiativa a început să se schimbe treptat, iar cehoaica Vondrousova a profitat de ocazie și a câștigat trei servicii cruciale și a închis meciul în favoarea sa.

Partida a fost una deosebită și a durat două ore și 27 de minute, în care ambele jucătoare și-au arătat abilitățile și determinarea pe teren.

Câți bani a câștigat românca

Prin calificarea în turul secund, Ana Bogdan și-a asigurat un premiu în valoare de 16.965 de euro și 35 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

În turul următor, Marketa Vondrousova se va întâlni cu Sorana Cîrstea, ocupanta locului 32 în clasamentul mondial. Cele două jucătoare s-au întâlnit deja în acest an în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai, unde Cîrstea a ieșit victorioasă după un meci disputat în trei seturi, scor 2-6, 7-6, 6-2