FOTO ȘI VIDEO Calificare cu emoții! Irina Begu, revenire incredibilă la Roma + câți bani a încasat românca

Irina Begu roma open WTA Tenis Irina Begu
Ionuț Stoica
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 17:30
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2024, 17:31

Irina Begu a învins-o pe Rebeka Masarova cu scorul de 5-7, 6-3, 6-4, într-un meci plin de răsturnări de situație din turul al doilea al turneului WTA 1.000 de la Roma.

Meciul a fost întrerupt din cauza ploii înaintea setului decisiv, după ce Masarova a câștigat primul set cu 7-5. În același set, Irina Begu a avut un avantaj inițial de 5-2 dar a ratat patru mingi cruciale de set. Cu toate acestea, românca a reușit să revină cu picioarele pe pământ și a câștigat setul secund cu scorul de 6-3.

În setul decisiv, jucătoarea de origine slovacă a început bine și a condus cu 3-1, dar Begu nu s-a dat bătută și a reușit să revină și a egalat la 3-3. A urmat apoi să obțină un break crucial la 4-4 și a încheiat meciul cu scorul de 6-4.

• Irina Begu

Câți bani a câștigat românca după ce a învins-o pe Masarova

Irina Begu și-a trecut în cont un cec de 16.965 de euro și 35 de puncte WTA pentru calificarea în turul al doilea, unde o va înfrunta pe jucătoarea de origine kazahă, Elena Rybakina, numărul patru mondial. Deși Rybakina este o adversară puternică, Begu a reușit să o învingă în singura lor întâlnire, în 2017, la Kremlin Cup din Moscova. Românca se impunea cu scorul de 6-1 3-6 6-3.