Ana Bogdan, învinsă în primul tur la Indian Wells

Ana Bogdan Indian Wells Tenis WTA Tenis Ana Bogdan a pierdut cel mai lung meci jucat vreodată la US Open! Cât a putut să dureze duelul cu Rebeka Masarova
Data publicarii: Sambata 09 Martie 2024, 08:21
Data actualizarii: Sambata 09 Martie 2024, 08:27

Capăt de drum pentru Ana Bogdan (31 de ani) la Indian Wells.

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a fost învinsă de rusoaica Diana Şnaider, cu 5-7, 7-6 (8/6), 6-3, vineri, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 9.258.080 de dolari.

Ana Bogdan (31 ani, 65 WTA) s-a înclinat după două ore şi 41 de minute în faţa unei adversare de 19 ani, care ocupă locul 74 în lume.

Câți bani a primit Ana Bogdan la Miami

Românca a reuşit să câştige primul set, la capătul unei dispute echilibrate. Şnaider a început bine actul secund şi a condus cu 2-0, dar Ana Bogdan a egalat şi s-a mers cap la cap până la 5-5, scor la care românca a reuşit un break. Deşi a servit pentru meci, Ana Bogdan nu a făcut niciun punct şi setul a ajuns în tiebreak, unde românca a ratat o minge de meci la 6-5. Rusoaica a egalat situaţia la seturi, iar în decisiv a dominat jocul, câştigând cu 6-3.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 30.050 de dolari şi 10 puncte WTA.