A castigat 7 game-uri in primul set si unul singur in seturile doi si trei | Niculescu si Begu, eliminate in primul tur la Australian Open

Irina Begu Australian Open 2020 Irina Begu Kiki Bertens Monica Niculescu Alize Cornet Monica Niculescu Australian Open 2020 Tenis WTA Tenis Monica Niculescu Alize Cornet Australian Open 2020
Data publicarii: Marti 21 Ianuarie 2020, 13:17
Data actualizarii: Marti 21 Ianuarie 2020, 13:36

Monica Niculescu a cazut incredibil in meci dupa primul set.

Irina Begu a fost eliminata inca din primul tur la Australian Open de Kiki Bertens, numar 10 WTA. Meciul s-a incheiat scor 1-6, 4-6 dupa numai 75 de minute.

Numar 77 WTA, Irina si-a facut meciul greu, comitand 27 de greseli nefortate, cu 11 mai multe decat oponenta sa din Tarile de Jos. Pentru participarea pe tabloul principal, Begu va primi 62.000 de dolari americani si 10 puncte WTA.

• Irina Begu Australian Open 2020

2/4: Simona Halep si Sorana Cirstea, singurele romance calificate in turul 2 la simplu

Nici Monica Niculescu nu a avut mai mult succes in turul inaugural, jucatoarea nascuta in Slatina pierzand in trei seturi jocul cu Alize Cornet, scor 7-5, 1-6, 0-6.

Partida Niculescu vs. Cornet a durat doua ore, cu Monica pierzand drastic din agresivitate dupa prima ora de joc. Frantuzoaica a lovit in seturile 2 si 3 douazeci si trei de lovituri direct castigatoare, fata de cinci bifate de romanca.