VIDEO „Prestație la superlativ!” Olimpiu Moruțan a făcut spectacol în ultimul meci pentru Pisa! Pasă dată de român în duelul cu Brescia + Notele primite

Olimpiu Morutan Brescia Pisa Serie B Stranieri
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 17 Decembrie 2022, 23:44
Data actualizarii: Sambata 17 Decembrie 2022, 23:53

Pisa și Brescia s-au duelat în etapa cu numărul 18 din Serie B, scor 3-0.

Cu Olimpiu Moruțan (23 ani) și Marius Marin (24 ani) titulari în meciul cu Brescia, Pisa s-a impus fără probleme. Scorul a fost deschis de Torregrossa din penalty, în minutul 4, în timp ce avantajul gazdelor a fost dublat de Gliozzi, din pasa fostului jucător de la FCSB.

Moruțan a pasat decisiv după o acțiune spectaculoasă în bandă, reușind din nou să se remarce cu prestația sa. Tabela a fost închisă de același Gliozzi, în minutul 85. În urma assist-ului din duelul cu Brescia, Olimpiu Moruțan a ajuns la 7 pase decisive în Serie B în acest sezon, acolo unde are și 4 goluri marcate în 16 meciuri jucate

Italienii îl laudă pe Olimpiu Moruțan

Presa italiană a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Olimpiu Moruțan, care a primit a doua cea mai mare notă din echipa Pisei, după marcatorul 'dublei' Gliozzi. Italienii s-au arătat încântați de prestația solidă a românului, pe care l-au numit „spin” în apărarea Bresciei.

„Un spin real în apărarea Bresciei, în special în prima repriză. Întotdeauna a găsit soluția bună pentru a-și servi coechipierii din atac”, notează tuttomercatoweb.com, care l-a punctat cu 7 pe Moruțan.

În pianetaserieb.it, Olimpiu Moruțan a primit cea mai mare notă, 7.5 pentru meciul făcut: „Prestație la superlativ pentru playmaker-ul român. Își împrăștie adversarii ca niște popice de bowling și în minutul 20 trimite o minge splendid în careu care duce la golul lui Gliozzi pentru 2-0”.

De cealaltă parte, Marius Marin a fost notat cu 6.5 de tuttomercatoweb, jurnaliștii notând: „Mijlocașul Pisei funcționează ca un mecanism bine uns. Primește și rezolvă baloane, favorizează fluidizarea jocului”. În timp ce pianetaserieb.it l-a notat cu 6.