Olimpiu Moruțan e pe val! Două assisturi geniale provenite de la fotbalistul român în Pisa - Ternana 3-1

Olimpiu Morutan Pisa - Ternana Serie B Stranieri Olimpiu Moruțan
Vali Andronescu
Data publicarii: Sambata 26 Noiembrie 2022, 22:35
Data actualizarii: Sambata 26 Noiembrie 2022, 22:30

Pisa a învins-o pe Ternana fără drept de apel în etapa a 14-a din Serie B, scor 3-1.

Formația dirijată de Luca D'Angelo s-a impus fără nicio problemă pe teren propriu în fața lui Ternana, iar Olimpiu Moruțan a făcut un meci excelent, oferind două assisturi geniale.

Fotbalistul român a realizat o acțiune proprie în minutul 19, a făcut o bicicletă și a driblat un adversar, urmând să-i paseze lui Tramoni care a îndeplinit o simplă formalitate.

În minutul 32, Beruatto a majorat diferența, iar cu cinci minute înainte de finalizarea timpului regulamentar, Moruțan a executat o lovitură liberă, iar Barba s-a înălțat și a trimis mingea în plasă.

Ternana a înscris golul de onoare în minutul 45, grație reușitei lui Partipilo. În partea a doua a meciului, tabela a rămas nemodificată, iar Pisa a obținut trei puncte importante și a ajuns la patru de „zona fierbinte” a clasamentului.

Cariera lui Olimpiu Moruțan

Moruțan și-a făcut junioratul la Universitatea Cluj, în 2015 a ajuns la echipa mare, iar în vara anului 2016 a fost transferat la FC Botoșani. FCSB a plătit în 2018 1.2 milioane de euro pe serviciile sale, iar în 2021, Gigi Becali i-a dat drumul la Galatasaray pentru 4.1 milioane.

Turcii l-au trimis sub formă de împrumut la Pisa, după un singur an petrecut de Olimpiu Moruțan la echipă. La trupa din Serie B, mijlocașul ofensiv are deja 12 apariții în campionat, patru reușite și cinci assisturi. În cupă, Moruțan a jucat doar într-un singur meci, intrând pe parcurs.