Data publicarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 17:21
Data actualizarii: Luni 22 Ianuarie 2024, 17:21

Cei doi sunt legitimați la Bari, în al doilea eșalon al Italiei.

George Pușcaș (27 de ani) a fost trimis la Bari sub formă de împrumut de la Genoa, în timp ce Malcom Edjouma (27 de ani) a fost împrumutat de la liderul din Superliga României, FCSB.

În etapa #21 din Serie B, Bari a făcut deplasarea pe ”Stadio Cino e Lillo Del Duca” pentru confruntarea cu Ascoli. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a indicat 2-2.

În timp ce Edjouma a fost titular și a reușit chiar să-și treacă în cont un gol, George Pușcaș a intrat pe parcurs, în minutul 60, doar că nu i-a impresionat pe italieni.

• După meci, La Gazzetta del Mezzogiorno, un ziar local din Bari, a analizat evoluția celor doi jucători, Malcom Edjouma și George Pușcaș

”Pentru antrenor notele pozitive vin de la evoluțiile bune ale lui Edjouma și Kallon, în timp ce noul transfer Pușcaș nu a strălucit când a intrat pe teren”, au punctat italienii.

Ascoli - Bari 2-2

Bari a deschis scorul în minutul nouă, grație reușitei lui Giuseppe Sibilli, în timp ce Malcom Edjouma, fostul jucător de la FCSB, a reușit să majoreze diferența tot în prima parte, în minutul 20.

În repriza secundă însă Ascoli a turat motoarele și a reușit să câștige un punct important în fața lui Bari. Pedro Mendes a realizat o dublă în doar șapte minute (72', 79').

În campionat, Bari se află pe locul 10 cu 27 de puncte. Cinci victorii, 12 remize și patru eșecuri a înregistrat echipa după 21 de etape desfășurate în eșalonul secund al Italiei.

De cealaltă parte, Ascoli se situează pe loc retrogradabil. Ocupă locul 18 cu 19 puncte și a obținut până în clipa de față doar patru câștiguri, șapte rezultate de egalitate și 10 înfrângeri.