George Puscas bari Serie B Stranieri
Data publicarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 21:00
Data actualizarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 20:59

George Pușcaș (27 de ani) a fost trimis în această perioadă de mercato din iarnă sub formă de împrumut la Bari, de la Genoa. Internaționalul român a mai fost legitimat la clubul respectiv în perioada august 2015 - iunie 2016.

Bari a făcut deplasarea pe ”Stadio Cino e Lillo Del Duca” pentru a disputa meciul cu Ascoli din etapa #21 din al doilea eșalon al Italiei. La capătul celor 90 de minute, ambele grupări din Serie B au împărțit punctele, după ce tabela de marcaj a indicat 2-2.

George Pușcaș și-a făcut debutul la Bari în acest sezon, după ce a fost introdus în minutul 60 de către Pasquale Marino, antrenorul principal al clubului.

După meci, Tuttomercatoweb l-a punctat pe George Pușcaș cu 5.5, iar jurnaliștii italieni nu l-au menajat deloc pe atacantul central de la echipa națională de fotbal a României.

”Intră în cel mai prost moment și nu reușește să aibă vreun impact”, au scris jurnaliștii.

Cotat la două milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, George Pușcaș a fost trimis sub formă de împrumut la Bari până la finele actualei stagiuni, în iunie.

Ascoli - Bari 2-2

Bari a deschis scorul în minutul nouă, grație reușitei lui Giuseppe Sibilli, în timp ce Malcom Edjouma, fostul jucător de la FCSB, a reușit să majoreze diferența tot în prima parte, în minutul 20.

În repriza secundă însă Ascoli a turat motoarele și a reușit să câștige un punct important în fața lui Bari. Pedro Mendes a realizat o dublă în doar șapte minute (72', 79').

În campionat, Bari se află pe locul 10 cu 27 de puncte. Cinci victorii, 12 remize și patru eșecuri a înregistrat echipa după 21 de etape desfășurate în eșalonul secund al Italiei.

De cealaltă parte, Ascoli se situează pe loc retrogradabil. Ocupă locul 18 cu 19 puncte și a obținut până în clipa de față doar patru câștiguri, șapte rezultate de egalitate și 10 înfrângeri.