VIDEO Un fotbalist român a prins minutele de final din surpriza Athletic Bilbao - Granada 1-1, în care Inaki Williams și-a dat autogol!

Theo Corbeanu Athletic Bilbao Gorka Guruzeta Granada Inaki Williams Stranieri
Data publicarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 10:48
Data actualizarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 10:56

Bascii speră să prindă locul de Champions League după ce au câștigat Cupa Spaniei.

Echipele Athletic Bilbao şi Granada au remizat, vineri seara, 1-1, pe San Mames, în primul meci al etapei a 32-a din La Liga, rezultat care nu avantajează pe niciuna dintre cele două formaţii.

Granada s-a aflat la conducere din minutul 6, după autogolul lui Inaki Williams, însă gazdele au reuşit egalarea în minutul 24 prin Gorka Guruzeta.

Cu 58 de puncte, fără victorie în ultimele trei runde, Bilbao este pe locul 5 şi încă speră să mai prindă un loc pentru Liga Campionilor după ce s-a impus în Cupa Spaniei.

Granada în schimb este pe penultima poziţie, a 19-a, cu 18 puncte, iar evitarea retrogradării devine o misiune aproape imposibilă cu şase etape rămase până la finalul campionatului.

La Granada a evoluat în ultimele șapte minute din prelungiri și Theo Corbeanu, fostul internațional român de juniori care acum joacă însă la naționala de seniori a Canadei.

Podiumul din La Liga: Real Madrid, Barcelona, Girona

Real Madrid, FC Barcelona şi Girona se află, în această ordine pe podium, cu 78, 70, respectiv 65 de puncte.

Etapa va continua cu partidele programate sâmbătă, duminică şi luni, fanii aşteptând cu nerăbdare partida de duminică seara, celebrul ”El Clasico” dintre Real Madrid şi FC Barcelona.