FOTO ȘI VIDEO Românul comparat în Portugalia cu Cristiano Ronaldo, sezon de vis: ”dublă” în ultima etapă și promovare!

Cristian Ponde Cristiano Ronaldo Farense Portugalia Sporting Lisabona Stranieri
Data publicarii: Luni 29 Mai 2023, 09:56
Data actualizarii: Luni 29 Mai 2023, 09:58

Cristian Ponde, ex-Sporting Lisabona, a făcut un campionat foarte bun cu Farense și va evolua în Primeira Liga.

SC Farense a câștigat cu 3-1 meciul cu CD Tondela, disputat duminică în cadrul ultimei etape din liga secundă din Portugalia, primele două goluri ale învingătorilor fiind marcate de românul Cristian Ponde (28 de ani), atacant care era văzut drept noul Cristiano Ronaldo pe când evolua la Sporting Lisabona.

Ponde a egalat în minutul 13, din penalty, și a înscris apoi pentru 2-1 în minutul 23.

Farense a promovat astfel, de pe locul 2 (alături de Moreirense), în Primeira Liga, iar Ponde, care joacă extremă, încheie un sezon foarte bun, cu 8 goluri și 6 pase de gol în campionat.

Ponde nu a confirmat la seniori după o accidentare gravă

Vârful portughez născut în România, care are 30 de meciuri și 12 goluri la naționalele lusitane de juniori, se anunța a fi noul star propus de Sporting Lisabona, fiind comparat cu Cristiano Ronaldo

O accidentare suferită la vârsta de 19 ani l-a scos din circuit pentru mai multe luni și fostul golgheter de la juniorii lui Sporting nu a confirmat niciodată la nivel de seniori.