EXCLUSIV Reacția lui Olimpiu Moruțan după gestul făcut în timpul meciului cu Galatasaray

Olimpiu Morutan Ankaragucu - Galatasaray Turcia Stranieri Olimpiu Moruțan
Data publicarii: Marti 20 Februarie 2024, 18:40
Data actualizarii: Marti 20 Februarie 2024, 18:39

Ankaragucu a pierdut cu Galatasaray, scor 0-3.

Cele două cluburi s-au înfruntat în etapa cu numărul 26 din primul eșalon al Turciei, pe ”Eryaman Stadium” din Ankara. La capătul celor 90 de minute, oaspeții au înregistrat toate cele trei puncte.

Reacția lui Olimpiu Moruțan după gestul făcut în timpul meciului cu Galatasaray

În timpul meciului, într-un moment în care jocul era oprit de către ”centralul” Ali Sansalan, o sticlă a zburat din peluză spre Berkan Kutlu, mijlocașul lui Galatasaray.

Olimpiu Moruțan, fotbalistul lui Ankaragucu, a avut un moment de sclipire și a reacționat instant. S-a înălțat și a prins sticla care l-ar fi putut tampona serios pe Kutlu.

Pentru PRO TV și Sport.ro, internaționalul român a vorbit despre gestul pe care l-a făcut și a ținut să puncteze faptul că reflexul l-a făcut să se înalțe și să prindă sticla.

”A fost un gest normal. Am văzut sticla care putea să-l lovească pe jucător și din reflex m-am aruncat să o prind. Probabil că dacă eram în locul lui și el ar fi făcut la fel”, a spus Olimpiu Moruțan.

Ankaragucu - Galatasaray 0-3

Kerem Demirbay a deschis scorul în minutul 13, ca Davinson Sanchez să ducă scorul la 3-0, iar Mauro Icardă să înghețe tabela de marcaj în prima parte a partidei, în minutul 39.

În urma victoriei, Galatasaray a trecut pe prima poziție în clasament cu 69 de puncte, în timp ce Ankaragucu rămâne în a doua jumătate, pe locul 13, cu 29 de puncte înregistrate.