VIDEO „Candidat la Fair Play Award!” Olimpiu Moruțan, erou în Turcia după ce a prins în aer o sticlă aruncată din tribună spre jucătorul lui Galatasaray

Olimpiu Morutan Ankaragucu Galatasaray Stranieri
Data publicarii: Luni 19 Februarie 2024, 08:45
Data actualizarii: Luni 19 Februarie 2024, 08:54

Ankaragucu a jucat cu Galatasaray pe teren propriu, în etapa cu numărul 26 din Super Lig, scor 0-3.

Gazdele nu au avut nicio șansă în fața liderului la zi din prima ligă a Turciei. Demirbay, Sanchez și Mauro Icardi au înscris cele trei goluri ale Galatei, toate în prima repriză.

Olimpiu Moruțan a început meciul din postura de rezervă, însă a fost trimis în teren de antrenor în minutul 46, când Galatasaray conducea deja cu 3-0. Fotbalistul român s-a remarcat însă cu un gest de fair-play rar întâlnit.

Olimpiu Moruțan a sărit să-și salveze adversarul de o sticlă aruncată de fani

Într-un moment în care jocul era oprit de către arbitru, iar jucătorii gazdelor se aflau aproape de peluza adversă, o sticlă a fost aruncată spre Berkan Kutlu, mijlocașul Galatei. Sticla era aruncată spre capul fotbalistului, însă norocul său a fost că Olimpiu Moruțan se afla în apropierea lui și a văzut totul.

Fotbalistul român a reacționat instant, înălțându-se și prinzând din aer sticla care îi putea sparge capul lui Kutlu, evitând astfel și o accidentare serioasă pentru adversarul său. Imaginile au devenit rapid virale, iar fanii turci și-au arătat încă o dată recunoștința față de Olimpiu Moruțan, care este apreciat în Turcia.