Răzvan Marin, performanță impresionantă la meciul 100 din Serie A! Ce notă a primit românul în Milan - Empoli

Razvan Marin Milan - Empoli Serie A Stranieri Răzvan Marin
Data publicarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 08:21
Data actualizarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 08:21

Mijlocașul central a fost titular în duelul celor două echipe.

AC Milan și Empoli (0-0) s-au întâlnit în etapa cu numărul 29 din Serie A. Primul gol a venit abia în minutul 89, când Olivier Giroud a marcat pentru „rossoneri”, însă arbitrajul video a intervenit, iar reușita a fost anulată.

O dată cu prezența din AC Milan - Empoli, Răzvan Marin (26 de ani) a bifat meciul cu numărul 100 din Serie A. Performanța a fost remarcată și de jurnaliștii de la Tuttomercatoweb care i-au oferit nota 6 mijlocașului central român, pentru evoluția din meci.

„La cea de-a o suta participare în Serie A, se mițcă liber. Se compară cu doi maeștri ai rolului, precum Bennacer și Tnoali”, au scris italienii de la publicația menționată mai sus.

Răzvan Marin nu a fost integralist. Antrenorul lui Empoli, Paolo Zanetti, l-a înlocuit pe internaționalul român în minutul 78 cu intrarea lui Liberato Cacace (22 de ani).

Empoli, în campionat

Empoli se află pe locul 14 în clasamentul din Serie A, cu 32 de puncte după 29 de meciuri disputate în primul eșalon al Italiei. În consecință, formația dirijată de Paolo Zanetti a înregistrat șapte victorii, 11 rezultate de egalitate și 11 înfrângeri.

În următoarea etapă, Empoli se va duela cu Cremonese vineri, 14 aprilie, de la ora 19:30. Ultima confruntare dintre cele două echipe s-a petrecut în tur, atunci când echipa lui Zanetti a învins fără nicio problemă, scor 2-0.