Dorinel Munteanu, categoric după înfrângerea cu Dinamo: „Nu mi-e frică de baraj!”

Otelul Galati - Dinamo Dorinel Munteanu Superliga Liga 2 VIDEO | Dorinel Munteanu a fost vrajit de meciul Franta - Elvetia: "Va fi desemnat cel mai frumos meci de la Campionatul European!"
Data publicarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 07:50
Data actualizarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 07:59

Dinamo București a sfărâmat-o pe Oțelul Galați la scor de neprezentare, 3-0.

Formația dirijată de Dorinel Munteanu a pierdut, astfel, trei puncte importante în lupta pentru accederea în primul eșalon al României. După această înfrângere, Oțelul Galați a lăsat-o pe Dinamo București să se apropie la un singur punct în clasament.

Dorinel Munteanu, antrenorul gălățenilor, nu a făcut deplasarea pe „Arcul de Triumf” din cauza unei suspendări. În schimb, a intrat în direct la TV și a precizat că nu îi e frică de disputarea barajului pentru un loc în Superligă. Tehnicianul a specificat că rămâne optimist până în ultimul moment cu privire la șansele de calificare ale Oțelului în primul eșalon al României.

„Sigur. Sunt optimist până în ultima clipă. Acum e important cine crede în acest optimism al meu. S-a născut din ceea ce am făcut în acești doi ani aproape la Oțelul Galați. Dar nu voi ceda și nu voi lăsa loc de interpretări. Vom munci până la capăt și sunt convins că la final vom atinge un loc să promovăm sau să mergem la baraj. Nu mi-e frică de baraj. Sunt două meciuri tur/retur și se poate întâmpla orice”, a spus Dorinel Munteanu la televiziunea Digi Sport.

Dinamo - Oțelul Galați 3-0

După o primă repriză tăcută, „câinii roșii” au dat startul recitalului în partea a doua. Elevii lui Ovidiu Burcă au dat lovitura mai întâi prin Lamine Ghezail (minutul 62). Algerianul a mai înscris o dată și pe final (minutul 87).

Cătălin Țîră a blocat tabela în minutul 90+4 la 3-0, iar Dinamo a beneficiat de trei puncte importante în lupta pentru accederea în primul eșalon al României, Superliga.