Alexabdru Baluta liberec romani Slavia Praga stranieri Stranieri Pandemia nu l-a scos din forma pe Alex Baluta! Fostul jucator al Craiovei i-a adus victoria lui Liberec in ultimul meci de campionat
Data publicarii: Miercuri 27 Mai 2020, 22:08
Data actualizarii: Miercuri 27 Mai 2020, 22:22

Campionatul Cehiei este unul dintre primele care s-a reluat dupa pauza cauzata de coronavirus.

Alex Baluta este imprumutat de Slavia la Liberec. Liga ceha a reinceput pe 23 mai, o data cu meciu dintre Liberec si Teplice, pierdut de formatia mijlocasului roman cu 2-0.

Liberec si-a luat revansa in al doilea meci contra lui Ceske Budejovice, unde Baluta a reusit sa marcheze in minutul 50, devenind astfel primul fotbalist roman care marcheaza intr-un meci oficial dupa pauza cauzata de COVID-19.

Liberec a invis cu 1-0 gratie golului marcat de Baluta si a ajuns pe locul 4 in clasament.

Nicolae Stanciu a avut si el o prestatie buna in campionatul Cehiei. Fostul jucator de la FCSB a oferit ieri o pasa de gol lui Petr Sevcik, care a adus victoria Slaviei Praga in fata celor de la Mlada Boleslav.

Dupa aceasta reusita, Baluta a ajuns la 4 goluri marcate in acest sezon pentru Liberec.