Notele primite de români în Alanyaspor - Gaziantep. Maxim le-a luat fața lui Drăguș și Niță

Alanyaspor - Gaziantep Alexandru Maxim denis dragus florin nita Stranieri
Data publicarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 18:31
Data actualizarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 18:30

Gaziantep s-a distrat cu Alanyaspor în deplasare.

Cele două echipe s-au confruntat în etapa a 12-a din Superliga Turciei, pe stadionul „Kırbıyık Holding” din Alanya. Formația dirijată de Marius Șumudică a învins-o pe Alanyaspor cu 3-0.

Românii s-au distrat în Alanya. Mai întâi Alexandru Maxim a frucitificat o lovitură de la 11 metri în minutul 45+8. Ulterior, Denis Drăguș a majorat diferența la 2-0 la doar două minute de la golul compatriotului său.

• Pe final, Riascos a închis tabela de marcaj la 3-0, în minutul 90+5

Portalul SofaScore i-a notat pe români cu note destul de mari. Denis Drăguș a primit 7.7, în timp ce Florin Niță a obținut 7.3. Alexandru Maxim le-a luat fața amândurora, cu 7.9 nota finală.

Marius Șumudică nu i-a ținut însă până la capătul celor 90 de minute pe Maxim și Drăguș în joc. În minutul 88, atacantul a părăsit suprafața de teren, fiind înlocuit de Bikel, în timp ce mijlocașul a ieșit în minutul 90+1, făcându-i loc pe gazon lui Karakas.

Marius Șumudică a dus-o pe Gaziantep în prima jumătate a clasamentului din Turcia

În primele 9 meciuri din toate competițiile după revenirea la Gaziantep, Marius Șumudică a înregistrat 6 victorii și 3 remize. Formația antrenorului român are 15 puncte în Super Lig și a urcat pe locul 9.

Șumudică a preluat-o pe Gaziantep din runda a cincea, când echipa pierduse primele patru jocuri și era ultima clasată din Turcia.

După pauza pentru meciurile echipelor naționale, Gaziantep va juca împotriva echipei lui Olimpiu Moruțan, Ankaragucu, pe 25 noiembrie, de la ora 15:00. Din formația lui Șumudică, Edi Iordănescu i-a convocat pe Florin Niță și Denis Drăguș pentru meciurile cu Israel și Elveția.