VIDEO Denis Drăguș se pregătește de națională! Cum a înscris în Superliga Turciei pentru Gaziantep

denis dragus Gaziantep Superliga Turciei Stranieri Denis Drăguș / Sursa foto: Twitter
Data publicarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 16:24
Data actualizarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 16:24

Denis Drăguș a fost titular în Alanyaspor - Gaziantep.

Cele două echipe s-au înfruntat în a 12-a etapă din Superliga Turciei, pe stadionul „Kırbıyık Holding”, din Alanya. La pauză, echipa pregătită de Marius Șumudică a condus cu 2-0.

În minutul 45+8, Alexandru Maxim a deschis scorul după ce a fructificat o lovitură de la 11 metri, ca două minute mai târziu Denis Drăguș să ducă scorul la 2-0.

Atacantul român a speculat eroarea comisă de goalkeeperul adversarilor, Mahmut Ertugrul Taskiran, care a preluat greșit mingea pe piept și a pierdut posesia.

Denis Drăguș i-a sustrat balonul portarului și s-a dus cu mingea până în poartă. Pentru fotbalistul român de la Gaziantep a fost al patrulea gol din campionat în acest sezon.

Denis Drăguș, convocat pentru "dubla" cu Israel și Elveția

Selecționerul Edward Iordănescu a anunțat lotul României pentru "dubla" cu Israel (sâmbătă, 18 noiembrie, ora 21:45) și Elveția (marți, 21 noiembrie, ora 21:45).

În linia ofensivă, Denis Drăguș și-a făcut din nou în lotul tricolorilor. Atacantul va face parteneriat cu Florin Tănase, George Pușcaș, Denis Alibec și Daniel Bîrligea.

PORTARI: Horațiu MOLDOVAN (FC Rapid 1923, 7/0), Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 19/0), Ionuț RADU (Bournemouth | Anglia, 4/0);

FUNDAȘI: Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 13/1), Vasile MOGOȘ (CFR Cluj, 4/0), Radu DRĂGUȘIN (Genoa | Italia, 11/0), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 23/1), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 18/1), Bogdan RACOVIȚAN (Raków | Polonia, 0/0), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 32/2), Andres DUMITRESCU (Slavia Praga | Cehia, 0/0);

MIJLOCAȘI: Marius MARIN (Pisa | Italia, 13/0), Vladimir SCRECIU (Universitatea Craiova, 3/0), Andrei ARTEAN (Farul Constanța, 0/0), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 50/3), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 33/4), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 64/14), Darius OLARU (FCSB, 14/0), Olimpiu MORUȚAN (Ankaragucu | Turcia, 13/1), Marius ȘTEFĂNESCU (Sepsi OSK, 2/0), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 29/3), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 16/4), Florinel COMAN (FCSB, 10/1);

ATACANȚI: Florin TĂNASE (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 17/2), Denis DRĂGUȘ (Gaziantep | Turcia, 6/2), George PUȘCAȘ (Genoa | Italia, 38/10), Denis ALIBEC (Muaiter | Qatar, 35/4), Daniel BÎRLIGEA (CFR Cluj, 1/0).