gaziantep fk Alexandru Maxim Deian Sorescu denis dragus florin nita Stranieri
Data publicarii: Duminica 17 Martie 2024, 14:28
Data actualizarii: Duminica 17 Martie 2024, 14:29

Patru fotbaliști români sunt legitimați în prezenți la Gaziantep FK: Florin Niță, Deian Sorescu, Alexandru Maxim și Denis Drăguș.

FINAL Rizespor - Gaziantep FK 3-1 (Salem M'Bakata '64 - autogol, Ibrahim Olawoyin '84, Altin Zeqiri '90+7 / Deian Sorescu '54 - din pasa lui Alexandru Maxim)

* Sorescu a fost schimbat în minutul 82, iar Rizespor a marcat golul de 2-1 după doar două minute! Maxim este scos și el de pe teren ('88).

* După ce au egalat, gazdele au ratat un penalty în minutul 71!

* Sorescu a deschis scorul în minutul 54, din pasa lui Maxim!

* Florin Niță, Deian Sorescu, Alexandru Maxim și Denis Drăguș sunt titulari la oaspeți.

Știrea inițială

Gaziantep FK, antrenată acum de Selcuk Inan după îndepărtarea lui Marius Șumudică, joacă duminică după-amiază în deplasare la Caykur Rizespor în etapa a 30-a din Super Lig.

Toți cei patru fotbaliști români de la Gaziantep sunt titulari: Florin Niță, Deian Sorescu, Alexandru Maxim și Denis Drăguș.

Florin Niță e 'Omul Păianjen' din Turcia

Gaziantep s-a impus luni, scor 2-0, pe teren propriu, contra lui Beșiktaș, în runda a 29-a din Super Lig. Golurile lui Gaziantep au fost înscrise de Deian Sorescu (9) și Denis Drăguș (85).

Florin Niță a făcut un meci mare contra formației de pe locul 4 din Super Lig. A avut patru intervenții excelente în situații critice și a parat un penalty în minutul 90 în fața lui Cenk Tosun.

”Florin Niță a făcut din nou un meci mare în Turcia, contra lui Beșiktaș. A avut trei intervenții foarte bune și un penalty apărat. Gaziantep este la picioarele lui Niță. Este unul dintre cei mai iubiți fotbaliști de la Gaziantep.

În momentul de față, România are asigurată poarta naționalei. La 36 de ani, Niță este un exemplu frumos care reprezintă România în Turcia prin comportamentul în teren, dar și în afara lui. Românul este în primii trei portari din Turcia", a notat presa din Turcia după 2-0 cu Beșiktaș.