VIDEO Nedelcearu, pasă de gol la Palermo! Românul a fost însă criticat pentru jocul defensiv, Pigliacelli a fost dezastru

ionut nedelcearu Cedric Gondo Mirko Pigliacelli Palermo Serie B Stranieri
Data publicarii: Duminica 28 August 2022, 10:16
Data actualizarii: Duminica 28 August 2022, 10:20

Ionuț Nedelcearu și Mirko Pigliacelli, venit de la Craiova, au fost integraliști sâmbătă în Palermo - Ascoli 2-3 din Serie B.

Cu fundașul central Ionuț Nedelcearu (26 de ani) jucând toate cele 90 de minute, Palermo a pierdut sâmbătă seara meciul de pe teren propriu cu Ascoli, 2-3 în etapa a treia din Serie B.

Românul a pasat decisiv cu capul, după un corner, la golul lui Matteo Brunori (1-1, în minutul 36), după ce oaspeții marcaseră primii, prin Cedric Gondo ('27).

Același Gondo a făcut hat-trick-ul după ce a mai înscris în minutele 45+5 și 52, Palermo reușind apoi doar golul de 2-3 (Jacopo Segre, '63) și terminând în zece jucători partida de pe ”Renzo Barbera” (eliminat Nicola Valente, '89).

Nedelcearu a primit 5,5, Pigliacelli, considerat vinovat la goluri, a fost notat cu 5

”A fost în dificultate atunci când l-a marcat pe Gondo, viteza și agilitatea acestuia i-au dat bătăi de cap lui Nedelcearu”, a scris Tuttomercatoweb, care l-a notat pe fundașul român cu 5,5.

În poarta lui Palermo a stat Mirko Pigliacelli, fostul goalkeeper al Universității Craiova primind nota 5: ”O seară de uitat pentru el: vinovat la primele două goluri, cu intervenții stângace”.