Laszlo Boloni, ca Dinamo! Metz a condus, a primit gol în minutul 90+3 și este la retrogradare în Franța

Laszlo Boloni FC Metz Georges Mikautadze Ligue 1 Rennes Stranieri
Data publicarii: Duminica 05 Mai 2024, 08:24
Data actualizarii: Duminica 05 Mai 2024, 08:27

Echipa antrenată de tehnicianul român luptă din greu pentru menținerea în Ligue 1.

Formaţia FC Metz, antrenată de Ladislau Boloni, a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, de echipa Rennes, într-un meci din etapa a 32-a a campionatului Franţei.

Metz a condus cu 1-0, dar în cele din urmă a pierdut.

Echipa lui Boloni a marcat prin Georges Mikautadze (’17), care ulterior a fost eliminat în prelungiri, şi Papa Amadoua Diallo (’45).

Pentru Rennes au înscris Amine Gouiri (’23), Benjamin Bourigeaud (’73 - din penalty) şi Arnaud Kalimuendo (‘90+3).

Tot sâmbătă, Le Havre a învins cu 3-1 Strasbourg şi AS Monaco s-a impus cu 4-1 în faţa echipei Clermont.

Laszlo Boloni, atac dur la adresa lui PSG: "E a doua oară când se întâmplă asta!"

Tehnicianul a criticat tactica "non-combat" adoptată de PSG în meciurile recente din Ligue 1.

Boloni a atras atenția asupra modului în care parizienii au gestionat meciurile cu Clermont și Le Havre, în special în contextul în care Metz se află într-o poziție delicată în clasament.

Cu o sinceritate caracteristică, antrenorul român și-a exprimat frustrarea și dezamăgirea față de modul în care unele echipe se implică în confruntările din campionat.

"Am dreptul să vorbesc despre asta?! Cine are dreptul să vorbească despre asta?! Poate că e mai inteligent dacă nu spun nimic, dar dacă nu spun nimic înseamnă că spun multe. E a doua oară când se întâmplă asta", a spus Boloni la conferința de presă de după eșecul cu Lille de la sfârșitul lui aprilie, scor 1-2.