Ladislau Boloni, un nou eșec în Ligue 1! La câte înfrângeri consecutive a ajuns antrenorul

Ladislau Boloni FC Metz Ligue 1 Franta Laszlo Boloni / Foto: Imago Images
Data publicarii: Duminica 04 Februarie 2024, 18:40
Data actualizarii: Duminica 04 Februarie 2024, 18:39

Ladislau Boloni (70 de ani) o antrenează pe FC Metz din iunie 2022. Mai are contract cu francezii până la finele sezonului 2024/25.

FC Metz a întâlnit-o pe Lorient ”acasă”, pe ”Stade Saint-Symphorien”, în etapa #20 din primul eșalon al Franței. La capătul celor 90 de minute, oaspeții au câștigat cu 2-1.

Muhammad Bamba (Lorient) a deschis scorul în minutul 19, iar Ze Didier Lamkel a restabilit egalitatea trei minute mai târziu, în urma assist-ului provenit de la Georges Mikautadze.

În repriza secundă, Lorient a dat lovitura în minutul 58, grație reușitei lui Panos Katseris, care a blocat tabela de marcaj și a adus cele trei puncte oaspeților.

În campionat, Metz se află pe locul 16 cu 16 puncte. După 20 de etape disputate, formația dirijată de Ladislau Boloni a înregistrat patru victorii, patru remize și 12 eșecuri.

De cealaltă parte, Lorient se situează pe locul 17, tot cu 16 puncte. După 20 de runde desfășurate, clubul a obținut trei victorii, șapte rezultate de egalitate și 10 înfrângeri.

Pentru FC Metz a fost a șaptea înfrângere consecutivă din Ligue 1. Ultima dată când trupa lui Boloni a câștigat a fost la finalul lui noiembrie, împotriva lui Lorient, în deplasare, cu 3-2.

Ce urmează pentru FC Metz

Pentru FC Metz urmează meciul din campionat cu Marseille de vineri, 9 februarie, de la ora 22:00, pe ”Stade Vélodrome”. Cele două echipe se vor înfrunta în etapa cu numărul #21 din Ligue 1.