alexi pitu Albert Riera balthazar pierret Bordeaux Ligue 2 Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Duminica 10 Martie 2024, 10:26
Data actualizarii: Duminica 10 Martie 2024, 10:27

Echipa internaționalului român de tineret a remizat acasă cu Quevilly, scor 0-0.

Cu Alexi Pitu (21 de ani) titular, Bordeaux a terminat la egalitate sâmbătă, scor 0-0, meciul de pe teren propriu cu Quevilly din etapa a 28-a din Ligue 2.

Sofascore i-a dat românului cea mai mare notă de pe teren, 7,9, iar Fotmob i-a acordat 7,8, a doua cea mai bună notă după 8-ul coechipierului Pedro Diaz.

Folosit de data aceasta ca mijlocaș box-to-box, nu ca extremă stânga, Pitu a fost foarte activ și a stat la baza numeroaselor ocazii ale gazdelor din prima parte a întâlnirii cu Quevilly.

”Românul a fost răsplătit pentru jocul bun de sâmbăta trecută de la Rodez cu prima sa titularizare din era Riera (n.r. - fostul internațional spaniol Albert Riera, ex-Bordeaux, Manchester City sau Liverpool, numit antrenor principal în toamna anului trecut)

Jucând pe postul de mijlocaș box-to-box, a fost disponibil și a evoluat curat, cu trei sclipiri de strălucire în prima repriză: o pasă frumoasă în adâncime pentru Vipotnik (11), o schimbare pentru Diaz la 25 de metri (22) și un dribling în careu urmat de o centrare cu călcâiul pe spate preluată tot de spaniol (38).

În mod paradoxal, a fost mai puțin influent în repriza a doua, când jocul a prins ritm și s-au deschis spații: îi lipsește în continuare capacitatea de decizie.

Jérémy Livolant a intrat pe teren în minutul 79 în locul lui, dar nu a reușit să schimbe ceva”, a explicat publicația locală SudOuest, care însă i-a dat lui Pitu 5 - totuși, cea mai mare notă după portarul Johnsson, singurul care a luat 6.

La oaspeții de la Quevilly, fostul mijlocaș dinamovist Balthazar Pierret (23 de ani), care deja a semnat cu Lecce din Serie A, a jucat toate cele 90 de minute pe postul de fundaș central.

Clasamentul din Ligue 2

Bordeaux se află acum pe locul 13 în clasament, la patru puncte peste pozițiile de retrogradare și la cinci puncte distanță de play-off-ul de promovare în Ligue 1.