Ionuț Radu, evoluție neconcludentă în partida pierdută cu Lazio: "A lăsat impresia că ar fi putut face mai mult"

Ionut Radu Cremonese Echipa Nationala de Fotbal Stranieri
Data publicarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 19:39
Data actualizarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 20:04

Ionuț Radu și Vlad Chiricheș au fost titulari în meciul Cremonese - Lazio, scor 0 - 4.

Căpitanul naționalei României a fost schimbat în minutul 28, în timpul partidei, din etapa a șaptea din Serie A. Fundașul român a fost schimbat cu Matteo Bianchetti, din cauza unor probleme musculare acuzate de tricolor, urmând să se stabilească gravitatea accidentării și dacă acesta mai poate fi prezent la acțiunea reprezentativei României.

Ionuț Radu, prestație nesigură în meciul cu Lazio

Titular în Cremonese - Lazio 0-4, Ionuț Radu a greșit la golul trei al adversarilor, marcat de Milinkovic-Savic în prelungirile primei reprize. Portarul de 25 de ani a degajat slab în propriul careu, direct la un adversar, apoi a respins în față, până la Milinkovic-Savic, care nu a făcut decât să bage mingea în poartă.

"Nu poate fi considerat principalul vinovat, dar a lăsat impresia că ar fi putut face mai mult", au notat cei de la Tuttomercato.

Ionuț Radu, convocat la echipa națională de Edi Iordănescu

În absența lui Florin Niță, lăsat pe dinafara lotului pentru ultimele două meciuri din grupele Nations League, Ionuț Radu a fost convocat la prima reprezentativă, alături de Horațiu Moldovan (Rapid) și Ștefan Târnovanu (FCSB).