Ianis Hagi, criticat pentru evoluția din meciul cu Girona: „Trebuie să arate mai mult!”

Ianis Hagi Deportivo Alaves Girona Stranieri Ianis Hagi, mijlocaș Rangers / Foto: Getty Images
Data publicarii: Marti 19 Decembrie 2023, 10:30
Data actualizarii: Marti 19 Decembrie 2023, 10:42

Girona, liderul neașteptat din La Liga, nu a avut milă de Deportivo Alaves, scor 3-0, pe terea propriu, în etapa cu numărul 17 din campionatul Spaniei.

Gazdele au deschis scorul în minutul 23, prin Artem Dovbyk. Pe finalul primei reprize, Girona a mai lovit o dată, prin Portu, din pasa lui Couto. Dobyk a stabilit rezultatul final din lovitură de la 11 metri, în minutul 59.

Ianis Hagi a fost trimis pe teren de antrenorul lui Alaves în minutul 61, însă nu a reușit să iasă cu nimic în evidență, motiv pentru care a fost „taxat” de presa din Italia.

Ianis Hagi, criticat pentru evoluția din meciul cu Girona

„A fost prima schimbare a serii, în locul lui Guridi, iar acesta nu a avut prea multe ocazii să-și etaleze talentul cu mingea. Trebuie să ofere echipei mult mai mult pentru a-l convinge pe Luis García”, au scris cei de la noticiasdealava.eus.

Site-ul Sofascore i-a dat lui Ianis Hagi nota 6,4 pentru prestația de la Girona, una în nota echipei, adică modestă. Conform sursei citate, românul a avut 18 atingeri de balon, a reușit șase pase bune din nouă încercări, precum și două driblinguri, din patru tentative. Pe deasupra, Ianis a pierdut de șapte ori posesia pentru ai săi.

Ianis Hagi, cu o cotă de piață de patru milioane de euro, a evoluat în 14 meciuri pentru Alaves în acest sezon, reușind să marcheze două goluri și să ofere o pasă decisivă.