Ianis Hagi, criticat de presa din Scoția chiar și atunci când marchează: „A fost jalnic!” Ce reproșuri i se aduc

Ianis Hagi Giovanni Van Bronckhorst Glasgow Rangers Stranieri
Data publicarii: Miercuri 19 Ianuarie 2022, 08:34
Data actualizarii: Miercuri 19 Ianuarie 2022, 08:53

Reușita din meciul cu Aberdeeen, încheiat 1-1, nu l-a iertat pe Ianis Hagi de furia suporterilor lui Rangers.

Giovanni van Bronckhorst are o serie bună de când a preluat-o pe Rangers, după ce Steven Gerrard a părăsit echipa pentru a semna cu Aston Villa. Din noiembrie 2021, tehnicianul neerlandez a bifat o înfrângere, două remize și opt victorii pe banca grupării de pe Ibrox.

Spre deosebire de Gerrard, care nu-l folosea constant pe Ianis Hagi (23 ani) titular, Giovanni van Bronckhorst mizează pe mijlocașul român încă din primul minut al meciului, iar fostul jucător al Viitorului Constanța i-a răsplătit încredea în partida cu Aberdeen, 1-1, din etapa cu numărul 21 din campionat, când a marcat singurul gol lui Rangers.

Scoțienii nu sunt impresionați doar cu un gol

Reușita din minutul 20 a fost prima sub comanda noului antrenor pentru Ianis Hagi. Cu toate acestea, mijlocașul ofensiv nu a fost iertat de presa din Scoția pentru evoluția ștearsă, iar site-ul de casă al lui Rangers îi acordă nota 5 și îi reproșează că în afară de gol nu a ajutat cu nimic echipa.

„Hagi a fost marcatorul lui Rangers, dar în afară de gol, a fost absolut jalnic. Le-a oferit mingea adversarilor atât de ușor și a arătat fără calitate.

Trebuie să se îmbunătățească. Golul înscris l-a făcut să nu ia o notă mai mică”, scrie publicația ibroxnews.com.

În urma egalului cu Aberdeen, 1-1, elevii lui Giovanni van Bronckhorst se mențin pe primul loc în campionatul Scoției, cu 52 de puncte după 21 de etape, cu 4 puncte mai mult decât rivala Celtic.

În acest sezon, Hagi Jr. a bifat deja 26 de prezențe pentru Rangers în toate competițiile, reușind să marcheze de 4 ori și să ofere tot atâtea pase decisive.