Tottenham Everton Goodison Park radu dragusin Stranieri
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 16:40
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 16:39

Radu Drăgușin a fost introdus pe finalul meciului Everton - Tottenham 2-2, din Premier League, disputat chiar în ziua în care a împlinit 22 de ani.

Drăgușin a intrat pe teren în minutul 89, la scorul de 2-1 pentru Tottenham, când i-a luat locul lui Hojbjerg. Imediat după intrarea pe teren, fundașul român a fost implicat în două faze la care fanii și oficialii lui Everton au protestat vehement.

Goodison Park a erupt după intrarea lui Drăgușin!

În minutul 90, atacantul portughez Beto a căzut de lângă Drăgușin în careul lui Tottenham, însă arbitrul Michael Oliver a făcut imediat semn că nu se pune problema acordării unui penalty pentru Everton. Fanii de pe Goodison Park au huiduit copios, iar antrenorul Sean Dyche a protestat și el vehement la marginea terenului.

În minutul 90+3, a doua fază controversată. Drăgușin i-a luat fața aceluiași Beto, iar portughezul s-a prăbușit la marginea careului advers după un duel umăr la umăr. Din nou, centralul nu a acordat nimic, iar fanii lui Everton au huiduit copios.

În cele din urmă, Everton a reușit egalarea. După o lovitură liberă, Cristian Romero a deviat cu capul spre propria poartă, iar Jarrad Branthwaite a profitat că Vicario a rămas pe linia porții și a înscris cu capul.

Pentru Radu Drăgușin a fost al treilea meci în care este introdus pe final de Tottenham, după cele cu Manchester United (2-2) și Brentford (3-2).

În urma acestui rezultat, Tottenham ocupă locul 4 în Premier League, cu 44 de puncte, la șapte lungimi în spatele liderului Liverpool, care are un meci mai puțin.