Eric Bicfalvi a fost erou pentru ruși! Românul a făcut show în Torpedo - Ural

Eric Bicfalvi Rusia Ural Stranieri Eric Bicfalvi, în meciul cu TSKA Moscova
Data publicarii: Sambata 26 Noiembrie 2022, 17:01
Data actualizarii: Sambata 26 Noiembrie 2022, 17:00

Ural s-a confruntat cu Torpedo în grupele Cupei Rusiei și a învins, în deplasare, scor 2-1.

În prima repriză, tabela a rămas nemodificată față de startul partidei, însă, din partea a doua a meciului, Eric Bicfalvi „s-a activat” și a înscris de două ori pentru echipa sa.

Românul a deschis scorul în minutul 54, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri și a majorat diferența în minutul 74, în urma assistului provenit de la Egorychev.

Gazdele, Torpedo, au redus din diferență în minutul 78, prin Laptev, însă prea târziu să mai poată reveni și să obțină un punct important în clasamentul grupei.

Cifrele lui Eric Bicfalvi

Eric Bicfalvi s-a aflat, în acest sens, la a patra apariție în Cupa Rusiei, unde a mai reușit un assist în eșecul cu CSKA Moscova din 14 septembrie, scor 1-2.

La Ural, mijlocașul ofensiv se află încă din perioada de mercato din iarnă a anului 2017, când rușii l-au transferat de la compatrioții săi, Tom Tomsk, liber de contract.

Bicfalvi a mai evoluat de-a lungul carierei sale la Jiul Petroșani, Steaua București (n.r. actuala FCSB), SCM Gloria Buzău, Volyn Lutsk, Liaoning FC și FC Dinamo.

Cele mai multe apariții le-a bifat la Ural Yekaterinburg, 166, unde a reușit să se impună pe tabelă de 51 de ori și să paseze decisiv în 15 situații, în peste 13.000 de minute în tricoul clubului rusesc.