FOTO ȘI VIDEO Ekstraklasa rumuńska! 4 români au fost titulari în Korona Kielce - Cracovia Krakow din campionatul Poloniei

Ekstraklasa Cornel Rapa Marius Briceag Ronaldo Deaconu Virgil Ghita Stranieri
Data publicarii: Marti 07 Februarie 2023, 10:49
Data actualizarii: Marti 07 Februarie 2023, 10:52

Marius Briceag și Ronaldo Deaconu au fost luni seara adversarii lui Virgil Ghiță și Cornel Râpă.

Derby-ul românesc din Ekstraklasa poloneză de luni seara, Korona Kielce - Cracovia Krakov, s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru gazde (goluri Malarczyk '30 și Lukowski '56 - din penalty, respectiv Knap '66 - din penalty).

Patru români au fost titulari în meciul din etapa a 19-a: la Korona fundașul stânga Marius Briceag (integralist) și mijlocașul central Ronaldo Deaconu (schimbat în minutul 67), la Cracovia fundașul central Virgil Ghiță (integralist) și fundașul dreapta Cornel Râpă (schimbat în minutul 62).

Bogdan Racovițan este lider în Polonia cu Rakow Czestochowa

Korona lui Briceag și Deaconu este penultima în clasament, în timp ce Cracovia este pe locul 6, la cinci puncte de podiumul care este echivalent cu participarea în cupele europene.

Lider în Ekstraklasa este Rakow Czestochowa, echipa lui Bogdan Racovițan, care are un avans de șapte puncte față de ocupanta locului secund, Legia Varșovia.