Drăgușin, din nou titular la Sampdoria! Cum s-a descurcat fundașul de 19 ani și pe ce post a jucat

radu dragusin Cupa Italiei Juventus Torino Sampdoria Torino Stranieri
Data publicarii: Vineri 17 Decembrie 2021, 12:18
Data actualizarii: Vineri 17 Decembrie 2021, 12:20

Echipa românului s-a calificat în optimile Cupei Italiei după 2-1 cu Torino.

După ce în ultimele șase partide jucate la Sampdoria a intrat pe parcursul meciurilor, Radu Drăgușin (19 ani) a fost titular aseară în victoria din Cupa Italiei, 2-1 cu Torino, rezultat ce a consfințit calificarea genovezilor în optimile de finală ale competiției.

După Torino în șaisprezecimi urmează Juventus în optimi

În optimi, Sampdoria se va întâlni cu Juventus Torino, clubul de care aparține internaționalul român de tineret.

Ieri, Drăgușin, apărător central de meserie, a fost folosit din nou pe postul de fundaș dreapta, jucând toate cele 90 de minute.

”L-a controlat pe Brekalo pe partea sa de teren, permițându-i acestuia să facă puține curse notabile. S-a descurcat bine la final, când a închis drumul spre careul echipei sale”, au scris cei de la tuttomercatoweb, care l-au notat cu 6,5.

”A avut prea multe greșeli care au favorizat contraatacurile torinezilor”

Sampnews24 i-a dat doar 6, precizând: ”Nu a fost perfect. Dimpotrivă, a avut prea multe greșeli care au favorizat contraatacurile torinezilor.

În a doua repriză a încercat să aducă ceva mai multă ordine pe partea dreaptă, în ciuda presiunii insistente a adversarilor pe banda sa. Alternează lucrurile bune cu cele proaste”.