Dennis Man, tot mai aproape să semneze după sezonul de vis: "A transmis încă un mesaj"

Dennis Man Parma Stranieri
Data publicarii: Sambata 09 Martie 2024, 16:45
Data actualizarii: Sambata 09 Martie 2024, 16:44

Dennis Man (25 de ani) continuă forma excelentă în tricoul Parmei și se îndreaptă cu formația italiană către promovarea în Serie A.

Vineri seară, înaintea partidei cu Brescia, Man a fost omagiat de club pentru cele 100 de meciuri strânse în tricoul Parmei. Ulterior, internaționalul român și-a adus contribuția în minutul 51, când a profitat de o eroare a unui adversar și a marcat pentru 1-1. Golul victoriei a fost reușit de Enrico Del Prato, în minutul 89.

Dennis Man, lăudat în Italia după încă un gol: "A transmis încă un mesaj pentru prelungirea contractului"

Presa din Italia a avut din nou cuvinte de laudă pentru Dennis Man, care a ajuns la 13 goluri în acest sezon - 11 în Serie B și două în Cupa Italiei.

"Cel mai activ, chiar și când Parma era condusă", l-au descris jurnaliștii de la Parma Today pe Man, care a fost notat cu 7. Italienii au continuat și au amintit despre noul contract pe care Parma îl pregătește pentru fostul jucător de la FCSB: "Revenirea a început de la el: golul cu numărul 11 și transmite încă un mesaj pentru prelungire".

Dennis Man, cumpărat de Parma în ianuarie 2021, de la FCSB, pentru 11 milioane de euro, mai are contract până în 2025. Recent, impresarul Ioan Becali a spus că italienii pregătesc o propunere de prelungire pe cel puțin încă un an.

Din sezonul următor, Man are șanse mari să joace în Serie A. Cu nouă runde înainte de finalul sezonului, Parma este lider autoritar în eșalonul secund, cu 62 de puncte, la nouă lungimi peste a doua clasată, Cremonese.