Dennis Man accidentare dennis man giuseppe iachini Parma Serie B Stranieri
Data publicarii: Miercuri 06 Aprilie 2022, 18:40
Data actualizarii: Miercuri 06 Aprilie 2022, 18:40

Dennis Man a părăsit terenul accidentat în meciul Parma - Como 4-3, disputat azi, în runda cu numărul 33 din Serie B.

Internaționalul român a pasat decisiv la primul gol marcat de Parma, în minutul 31, prin Vazquez, iar după 67 de minute a părăsit terenul accidentat. Man a acuzat probleme fizice și a fost înlocuit cu Jayden Oosterworlde, chiar înainte ca oaspeții să marcheze pentru 2-1.

Dennis Man, accidentat în meciul Parma - Como

Man a fost surprins de camerele TV în afara terenului, acuzând dureri destul de mari, însă antrenorul Giuseppe Iachini este încrezător că românul se va recupera rapid.

"Man s-a întors de la echipa națională, unde a acuzat febră. A revenit, a jucat cu Cosenza, acum nu cred că este vorba de o accidentare gravă", a spus Iachini, citat de Parma Live.

Dennis Man, folosit într-o nouă poziție, mijlocaș stânga într-un sistem 3-4-1-2, a fost titular în ultimele 10 meciuri ale Parmei, partida cu Como fiind singura pe care nu a terminat-o în teren.

Pentru prestația din jocul cu Como, Man a primit nota 6,5 din partea jurnaliștilor de la TMW, care au scris: "Inițiativele lui sunt mereu cele mai interesante. Fixează adversarii, driblează și preferă să își caute colegii, golul Vazquez venind chiar din assist-ul său".

Internaționalul român a ajuns la 25 de meciuri jucate în acest sezon la Parma, având în cont trei goluri și două pase decisive.

Grație acestei victorii, Parma a urcat pe locul 10, cu 45 de puncte, la șase lungimi în spatele ultimei poziții, 8, care duce în play-off-ul pentru promovarea în Serie A.

În runda următoare, Parma va juca pe terenul Bresciei.