Dennis Man, assist la Parma într-un meci cu 7 goluri: "Inițiativele lui sunt cele mai interesante"

Dennis Man Como Parma Serie B Stranieri
Data publicarii: Miercuri 06 Aprilie 2022, 17:12
Data actualizarii: Miercuri 06 Aprilie 2022, 17:13

Parma, cu Dennis Man titular, a învins Como, scor 4-3, în runda cu numărul 33 din Serie B.

Parma a deschis scorul în minutul 31, când Dennis Man a avansat bine în flancul stâng, iar centrarea sa deviată a ajuns la Franco Vazquez, care a marcat pentru 1-0.

Dennis Man, assist în Parma - Como 4-3

Man a fost schimbat după 68 de minute, în momentul în care Como a trecut în avantaj grație dublei lui Ettore Gliozzi. Parma a reușit să revină în ultimul sfert de oră, când Adrian Bernabe (77', 81'), cu o dublă și Gennaro Tutino (85') au înscris pentru echipa lui Giuseppe Iachini. Como a mai înscris o dată în prelungiri, prin același Gliozzi, din penalty, iar gazdele s-au impus cu 4-3.

Dennis Man a fost folosit din nou pe postul de mijlocaș stânga și a fost aproape de un al doilea assist în minutul 41, când l-a găsit pe Adrian Bernabe în zonă centrală, însă șutul spaniolului a lovit bara.

Man a primit nota 6,5 din partea jurnaliștilor de la TMW, care au scris: "Inițiativele lui sunt mereu cele mai interesante. Fixează adversarii, driblează și preferă să își caute colegii, golul Vazquez venind chiar din assist-ul său".

Internaționalul român a ajuns la 25 de meciuri jucate în acest sezon la Parma, având în cont trei goluri și două pase decisive.

Grație acestei victorii, Parma a urcat pe locul 10, cu 45 de puncte, la șase lungimi în spatele ultimei poziții, 8, care duce în play-off-ul pentru promovarea în Serie A.

În runda următoare, Parma va juca pe terenul Bresciei.