Alex Matan Club America Columbus Crew Monterrey Pachuca Stranieri
Data publicarii: Joi 11 Aprilie 2024, 11:34
Data actualizarii: Joi 11 Aprilie 2024, 12:59

Echipa românului s-a calificat în semifinale alături de Monterrey, viitoarea adversară, Club America și Pachuca.

Ignorat de selecționerul Edward Iordănescu, Alex Mățan (24 de ani) și-a adus din plin aportul la calificarea lui Columbus Crew în semifinalele CONCACAF Champions Cup, echivalentul Champions League din America de Nord și Centrală.

În returul din sferturi de miercuri dimineață cu Tigres UANL din Mexic, 1-1, 5-4 d.l.d., românul a fost introdus pe teren în minutul 90 și a marcat apoi la loviturile de departajare.

În semifinalele competiției de top americane s-au calificat, în afară de Columbus Crew, trei echipe din Mexic: viitoarea adversară Monterrey, Club America și Pachuca.

Semifinalele se vor desfășura tot în sistem tur-retur, la date care nu au fost stabilite încă, dar care urmează să fie alese din 23/24/25 aprilie (prima manșă) și 30 aprilie/1/2 mai (a doua manșă).

Alex Mățan și-a făcut treaba în Champions Cup și în optimi, și în sferturi

La începutul lunii trecute, Alex Mățan fusese eroul lui Columbus Crew și în meciul tur din optimile Champions Cup, 1-0 cu Houston Dynamo în deplasare, după care însă s-a accidentat și a devenit indisponibil.

Atunci, Mățan a fost introdus pe teren în minutul 78 și a avut o contribuție decisivă la unica reușită a meciului.

La ultima fază, în minutul 90+6, românul a primit o minge la marginea careului și a șutat spre colțul lung, iar mingea a fost deviată în propria poartă de un adversar.

Alex Mățan, campion în MLS și cel mai bun pasator decisiv al lui Columbus Crew

Mățan a câștigat în decembrie anul trecut titlul de campion în MLS cu Columbus Crew, după 2-1 în finala cu Los Angeles FC, și recent a bifat o reușită și pe plan personal, căsătorindu-se cu iubita sa Elena în aceeași lună decembrie a anului trecut.

Mijlocașul ofensiv român în vârstă de 24 de ani a fost de-a lungul sezonului trecut om de bază la Columbus, cu 37 de meciuri jucate în MLS (titular în 27 de partide din sezonul regular și în toate cele 6 întâlniri din play-off), 3 goluri înscrise și 11 pase decisive.

De altfel, Mățan este liderul assist-urilor la echipa campioană din MLS, competiție în care evoluează și Lionel Messi, fotbalistul numărul 1 din lume transferat de Inter Miami.

Fost internațional de juniori, de tineret și olimpic, Alex Mățan nu are însă nicio selecție la reprezentativa de seniori a României.

Lionel Messi, ironizat de mexicani, după ce Inter Miami a fost distrusă de Monterrey

Inter Miami a fost eliminată în faza sferturilor de finală din CONCACAF Champions Cup: în manșa tur, disputată la Miami, Monterrey s-a impus cu scorul de 2-1, iar pe teren propriu, mexicanii au câștigat categoric, 3-1.

Gazdele conducea cu 3-0 în minutul 64, apoi a urmat eliminarea lui Jordi Alba, pentru al doilea cartonaș galben primit. Golul de onoare al lui Inter Miami a fost marcat de Diego Gomez, din pasa lui Lionel Messi.

La scurt timp după încheierea partidei, pe contul oficial în engleză al clubului din Mexic a apărut mesajul "SIUUU", cu referire la maniera în care se bucură Cristiano Ronaldo, însă apoi a fost șters.

Mexicul, la putere în Liga Campionilor de pe continentul nord-american

Astfel, Mexic a reușit o performanță fantastică, ajungând cu trei echipe în semifinalele Ligii Campionilor de pe continent: CF Monterrey, Club America și CF Pachuca.